Klub Astronomiczny Almukantarat - pasja do astronomii

Fot. Klub Astronomiczny Almukantarat
Fot. Klub Astronomiczny Almukantarat

Działająca od lat organizacja non-profit zrzesza miłośników astronomii z całego kraju i pomaga rozwijać astronomiczne zainteresowania, zwłaszcza wśród młodzieży. Robi to m.in. z pomocą obozów, warsztatów i innych imprez naukowych oraz z pośrednictwem portalu prężnie działającego portalu AstroNET.

Klub Astronomiczny Almukantarat (www.almukantarat.pl) to jeden z finalistów konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii "Instytucja".

Jest to również miejsce, w którym piękno astronomii i nauk pokrewnych mogą odkrywać pasjonaci z dowolnego zakątka Polski.

Na rzecz promocji astronomii i nauk pokrewnych Klub działa od 1983 r., zaś w 1995 r. został zarejestrowany jako stowarzyszenie.

Organizuje m.in. letnie obozy astronomiczne dla absolwentów szkół podstawowych (do niedawna - absolwentów gimnazjów) i uczniów szkół średnich. Dzieci i młodzież przyswajają tam wiedzę z zakresu podstaw astronomii, którą mogą później wykorzystać do prowadzenia własnych projektów, podczas olimpiady astronomicznej czy w innych konkursach. W czasie obozu mają możliwość odwiedzenia wyższych uczelni, obserwatoriów i planetariów w różnych miejscach kraju. A dzięki zajęciom dodatkowym mają szansę lepiej zrozumieć matematykę, fizykę czy informatykę.

Większość zajęć odbywa się na świeżym powietrzu. To nie wszystko. Po zakończeniu obozu młodzi ludzie mogą wypożyczyć teleskopy i na własną rękę rozwijać swoje pasje - nawet takie, jak obserwacja głębokiego nieba czy astrofotografia.

Z kolei w trakcie wiosennych i jesiennych seminariów czy zimowych warsztatów młodzi uczestnicy mogą wygłaszać referaty na wybrane tematy. To pozwala im zdobyć nową wiedzę, ale także szlifować umiejętności związane z wyszukiwaniem informacji czy występowaniem przed audytorium. Tego typu spotkania to również okazja do poznania astronomii i pokrewnych dziedzin czy zdobycia innych umiejętności, przydatnych m.in. na konkursach i olimpiadach. Tak zdobytą wiedzę i kompetencje można też wykorzystać w czasie towarzyszącym spotkaniom obserwacji i zajęć z astrofotografii.

Z działań klubu mogą skorzystać także dzieci i dorośli - podczas pikników i innych, poświęconych nauce imprez.

Klub brał udział np. w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, Astro Pikniku w Podzamczu, Dniu Otwartym w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika czy na Śląskim Festiwalu Nauki.

Członkowie Klubu i jego przyjaciele mają szansę zostać autorami artykułów publikowanych na łamach pierwszego polskiego portalu astronomicznego AstroNET (news.astronet.pl), który jest ważnym elementem misji Almukantaratu - popularyzacji astronomii.

Szerokie grono odbiorców może śledzić w portalu nowinki ze świata astronomii, astronautyki, opisy nocnego nieba, artykuły na tematy związane z astronomią i fizyką czy recenzje książek. Przyjaciele Klubu mogą również prowadzić warsztaty dla Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Za swoje największe osiągnięcie prowadzący Klub uważają pomoc wielu ludziom w bliższym poznaniu nauki i stworzeniu unikalnej, wspierającej się społeczności, którą spaja fascynacja naukami ścisłymi.

Podopieczni Klubu wielokrotnie reprezentowali Polskę w międzynarodowych konkursach. Relacje z Klubem często trwają wiele lat. Niektórzy członkowie po ukończeniu szkoły średniej dołączają do kadry. Klub wysoce ceni pokoleniową wymianę, łączącą społeczność i umożliwiającą jej rozwój. „Almukantarat to organizacja, która pozwala nam nakierować przyszłe pokolenia na ścieżkę naukową i jego najważniejszym osiągnięciem są sukcesy jego wychowanków - laury zdobyte na Olimpiadach Astronomicznych, wygrane konkursy, zdobyte tytuły naukowe” - podkreślają prowadzący Klub.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera