Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
30.01.2020 aktualizacja 30.01.2020

Resort nauki przeciw zmianie przepisu dot. wieku rektorów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Resort nauki nie popiera projektu nowelizacji Konstytucji dla Nauki zaproponowanego przez grupę posłów Kukiz`15-PSL dotyczącego wieku rektorów. Zdaniem ministra Jarosława Gowina te przepisy zaprojektowano pod konkretne osoby.

W grudniu ub.r. grupa posłów Kukiz`15-PSL złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucji dla Nauki). Teraz czeka na I czytanie w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Projekt przewiduje zmianę jednego przepisu - zakłada, że osoba po 67. roku życia, która pełni funkcję rektora teraz - w kadencji 2016-2020, mogłaby zostać rektorem w nowej kadencji (2020-2024). Obowiązujące od 2018 r. przepisy nie pozwalają osobom po 67. roku życia zostać rektorem.

Pytany w czwartek o ten projekt minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin powiedział dziennikarzom, że jego ministerstwo nie popiera tego projektu.

"Zachęcam państwa do tego, żebyście państwo odwiedzili gremia, w których spotykają się rektorzy uczelni europejskich. Polskich rektorów bardzo łatwo na tym tle wyróżnić - przeciętną wysokością wieku. Średnio to kilkanaście lat wyżej niż w przypadku innych krajów europejskich" - zwrócił uwagę.

Wiceminister Anna Budzanowska dodała zaś, że jest za późno na przyjęcie przepisu: na części uczelni procedura wyboru rektorów już się zaczęła - są wskazani kandydaci na rektorów, wybrano już elektorów, a uczelnie posługiwały się w tym obowiązującymi przepisami. Jak oceniła, nawet gdyby nowelizacja weszła w życie, to część uczelni byłaby nią objęta, a część nie. Przepisy dotyczyłyby konkretnej grupy.

"W naszej ocenie to dokładnie o to chodzi, to grupa zmian przepisów prawnych (przygotowanych - przyp. PAP) pod konkretne osoby. Prawdopodobnie potrafilibyśmy je wymienić z imienia i nazwiska" - dodał Jarosław Gowin.

W 2020 r. na wszystkich uczelniach publicznych w Polsce odbędą się wybory nowych rektorów na 4-letnią kadencję. Zgodnie z nowymi przepisami (wprowadziła je Konstytucja dla Nauki) nowi rektorzy będą mieli większą niż dotąd swobodę w kierowaniu uczelnią. A w wyborach kandydatów na rektora proponować będą m.in. rady uczelni.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023