Ewolucja roślin przebiegała skokowo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ewolucja roślin nie przebiegała jednostajnie, ale skokowo. Naukowcy wskazują na dwie „eksplozje” różnorodności genetycznej, które miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze „Current Biology”.

W trakcie ewolucji wszystkie organizmy zyskują nowe geny i tracą stare. Okazuje się jednak, że u roślin proces pojawiania się nowych genów był intensywniejszy niż u zwierząt – dowodzą naukowcy brytyjscy z uniwersytetów w Bristolu i Essex.

Naukowcy chcieli lepiej zrozumieć z perspektywy genetycznej fazę zasiedlenia lądów przez rośliny. W tym celu porównywali ponad 200 genomów roślinnych, poddając tym samym analizie największą genetyczną bazę danych, jaką wykorzystano dotąd do badania ewolucji królestwa roślin.

Zaawansowane metody obliczeniowe pozwoliły badaczom „przenieść się w czasie” o 470 mln lat i zidentyfikować geny, które były obecne u pierwszych roślin lądowych.

Wyniki badań wskazują, że w trakcie ewolucji roślin, w fazie ekspansji na lądy, doszło do dwóch genetycznych „eksplozji”, w wyniku których zwiększyła się znacznie różnorodność genetyczna. Z genetycznego punktu widzenia, ekspansja nie miała więc charakteru jednostajnego, ale „wybuchowy”.

Pierwsza "eksplozja" genetyczna nastąpiła przed pojawieniem się roślin lądowych i związana była z genami, które odpowiedzialne są za budowę wielokomórkową organizmów. Druga genetyczna współwystępuje w czasie z początkiem roślin lądowych i dotyczy genów odpowiedzialnych za adaptację do środowiska lądowego.

Więcej: https://www.bristol.ac.uk/news/2020/january/land-plants.html (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera