Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
17.01.2020 aktualizacja 17.01.2020

Student AGH opracował wirtualną galerię sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Aplikację wirtualnej galerii sztuki opracował w ramach pracy inżynierskiej Grzegorz Lipski - student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po założeniu gogli VR można obejrzeć ponad 140 rzeźb i porcelanowych figurek w galerii, która nie istnieje w realnym świecie. Eksponaty wolno dotykać!

Zbiór składa się z drewnianych i kamiennych rzeźb, płaskorzeźb, obrazów oraz porcelanowych figurek. Ich autorem jest artysta Zygmunt Niewiadomski. Nowatorską pracę inżynierską przygotował jego sąsiad, Grzegorz Lipski – student informatyki stosowanej na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH.

Goście wirtualnej wystawy mogą swobodnie poruszać się po galerii o powierzchni 690 metrów kwadratowych, a dodatkowo wchodzić w interakcję z eksponatami – podnosić je, obracać, a także dowiedzieć się więcej dzięki nagraniom audio.

"Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do prezentacji eksponatów takich jak rzeźby i obrazy zmienia całkowicie postrzeganie stacjonarnych muzeów i galerii sztuki. Zainteresowani nie muszą pokonywać setek kilometrów i ograniczać się do godzin otwarcia instytucji kulturalnych – mogą doświadczyć sztuki nie wychodząc z domu. Ponadto galerie i muzea ze względu na bezpieczeństwo dzieł sztuki tworzą fizyczne bariery oddzielające odbiorców od monumentów. Bardzo często odwiedzający nie mogą dotykać eksponatów. W wirtualnej galerii nie ma żadnych ograniczeń" - czytamy w komunikacie prasowym uczelni.

Aplikacja wirtualnej galerii sztuki została zaprojektowana na autonomiczne gogle VR Oculus Quest. Modele 3D dostępne w galerii zostały odtworzone metodą fotogrametrii na podstawie zdjęć prawdziwych obiektów. W zależności od kształtu dzieła do jego odwzorowania wykorzystano od 80 do nawet 200 pojedynczych zdjęć. Modele 3D można obejrzeć na stronie internetowej projektu www.wirtualna-galeria.pl Znajdują się tam również bezpłatne pliki instalacyjne wraz z instrukcją instalacji.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023