Nauka dla Społeczeństwa

07.02.2023
PL EN
17.01.2020 aktualizacja 17.01.2020

Mięsożerną roślinę nazwano na cześć Stephena Hawkinga

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowy gatunek mięsożernej rośliny, odkrytej w Brazylii, nazwano na cześć wybitnego brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga (zm. 2018) – poinformowali naukowcy na łamach pisma „PloS ONE”. W zespole badawczym pracuje również polski botanik.

Mięsożerną roślinę, o nazwie Genlisea hawkingii, napotkano jak dotąd wyłącznie na jednym stanowisku w południowo-wschodniej Brazylii.

„Gatunek został nazwany na cześć brytyjskiego astrofizyka Stephena Williama Hawkinga. Nadając tę nazwę chcieliśmy uhonorować wybitnego uczonego, który swoją postawą udowodnił, że dla prawdziwego geniuszu i pasji nawet ciężka choroba nie jest przeszkodą w dążeniu do celu” - wyjaśnia dla PAP współodkrywca rośliny, prof. Bartosz Jan Płachno z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak dodaje, wybór brytyjskiego naukowca jest także pośrednio uhonorowaniem pracy brytyjskich botaników.

Rodzaj Genlisea, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae), występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, w części Afryki i na Madagaskarze. Nowo odkryty gatunek zlokalizowano wyłącznie w brazylijskim regionie Sierra da Canastra w stanie Minais Gerais. Naukowcom udało się znaleźć ok. 80 sztuk na obszarze mniej więcej 90 m2.

Roślina jest jednoroczna, dorasta do 30 cm wysokości, jej liście mają kolor ciemnozielony, kwiatostany są rzadkie, zawierające 1-7 kwiatów, płatki mają barwę fioletowo-białą. Jest to gatunek górski, rosnący na płytkiej glebie w pobliżu strumieni.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023