Mięsożerną roślinę nazwano na cześć Stephena Hawkinga

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowy gatunek mięsożernej rośliny, odkrytej w Brazylii, nazwano na cześć wybitnego brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga (zm. 2018) – poinformowali naukowcy na łamach pisma „PloS ONE”. W zespole badawczym pracuje również polski botanik.

Mięsożerną roślinę, o nazwie Genlisea hawkingii, napotkano jak dotąd wyłącznie na jednym stanowisku w południowo-wschodniej Brazylii.

„Gatunek został nazwany na cześć brytyjskiego astrofizyka Stephena Williama Hawkinga. Nadając tę nazwę chcieliśmy uhonorować wybitnego uczonego, który swoją postawą udowodnił, że dla prawdziwego geniuszu i pasji nawet ciężka choroba nie jest przeszkodą w dążeniu do celu” - wyjaśnia dla PAP współodkrywca rośliny, prof. Bartosz Jan Płachno z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak dodaje, wybór brytyjskiego naukowca jest także pośrednio uhonorowaniem pracy brytyjskich botaników.

Rodzaj Genlisea, należący do rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae), występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, w części Afryki i na Madagaskarze. Nowo odkryty gatunek zlokalizowano wyłącznie w brazylijskim regionie Sierra da Canastra w stanie Minais Gerais. Naukowcom udało się znaleźć ok. 80 sztuk na obszarze mniej więcej 90 m2.

Roślina jest jednoroczna, dorasta do 30 cm wysokości, jej liście mają kolor ciemnozielony, kwiatostany są rzadkie, zawierające 1-7 kwiatów, płatki mają barwę fioletowo-białą. Jest to gatunek górski, rosnący na płytkiej glebie w pobliżu strumieni.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kluczem do rozpoznania czy leśny owoc jest jadalny, jest wygląd całej rośliny

  • Źródło: archiwum Georgiosa Georgalisa

    Nowy gatunek węża sprzed 50 mln lat potwierdza jego migracje między Ameryką Płn. i Europą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera