Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
08.01.2020 aktualizacja 08.01.2020

1,2 mld zł dla innowatorów od NCBR; Gowin: upraszczamy konkurs Szybka Ścieżka

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas śniadania Innowatorów w MNiSW w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak 08.01.2020 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas śniadania Innowatorów w MNiSW w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak 08.01.2020

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w środę pierwszy w tym roku konkurs Szybka Ścieżka. Innowacyjne projekty otrzymać mają dofinansowanie warte 1,2 mld zł. - Szybka Ścieżka będzie w tym roku nie tylko szybka, ale i tak prosta, jak to możliwe - powiedział Jarosław Gowin.

"Chcemy, żeby konkurs stał się jeszcze bardziej dostępny - zwłaszcza dla tych, którzy przystępują do niego po raz pierwszy. (...) Szybka Ścieżka będzie w tym roku nie tylko szybka, ale w dodatku tak prosta, jak to tylko możliwe" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas otwierającej konkurs, środowej konferencji w Warszawie. Poinformował, że budżet konkursu - realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój - wynosi 1,2 mld zł.

Konkurs składa się z czterech rund. W dwóch pierwszych (które potrwają od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 roku) o środki na rozwój innowacyjnych projektów zabiegać mogą duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja, w których te duże przedsiębiorstwa uczestniczą (także z udziałem MŚP i jednostek naukowych).

Z kolei rundy III i IV (trwające od 4 kwietnia do 1 czerwca) mają innych odbiorców. Dofinansowanie mogą w nich uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych).

Pula środków dla rundy I wyniesie 300 mln zł, a w następnych - odpowiednio 100 mln zł, 500 mln zł, i 300 mln zł.

"Chcielibyśmy, by środki te jak najszybciej i jak najlepiej do sektora przedsiębiorstw trafiły" - zapewniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki wyjaśnił, że w nowej odsłonie konkursu uproszczono język dokumentacji, a proces wypełniania formularza będzie bardziej intuicyjny. Uproszczono tez kryteria oceny wniosku.

Wnioskodawcy aplikujący w konkursach NCBR mogą ponadto liczyć na większe niż dotąd wsparcie ze strony ekspertów Centrum. W procesie oceny wniosku każdy z nich będzie miał szansę otrzymać bardziej szczegółowe rekomendacje dotyczące projektu. Będzie też mógł poprawić wniosek tam, gdzie dotąd nie mógł.

W konkursie nie ma ograniczeń tematycznych poza wymogiem, żeby projekty B+R wpisywały się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Szybka Ścieżka skierowana jest do regionów słabiej rozwiniętych, co w praktyce oznacza wszystkie województwa poza mazowieckim.

Podczas środowego spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, mówiąc o nowych możliwościach finansowania dla innowatorów w 2020 r., wspomniała o Grantach na Eurogranty. Mają one przygotować przedsiębiorców do aplikowania o granty na poziomie Komisji Europejskiej. "Chcielibyśmy zwiększyć absorpcję środków z poziomu centralnego" - zapowiedziała.

Obecni na spotkaniu laureaci poprzednich konkursów Szybkiej Ścieżki podczas dyskusji zwracali uwagę przedstawicielom rządu na różne problemy w procesie wdrażania innowacji. Mówili np. o problemach z przetargami na innowacyjne rozwiązania, które nie mają na rynku konkurencji, zwracali też uwagę na to, że przydałyby się środki na promocję polskich wynalazków za granicą. Zwracali też uwagę, że w niektórych obszarach działalności - np. w przemyśle farmaceutycznym - przydałyby się dłuższe horyzonty inwestycyjne, które pozwoliłyby rozwinąć również bardzie skomplikowane projekty. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023