Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
08.01.2020 aktualizacja 08.01.2020

Rok 2020 to w Polsce Rok Fizyki; wśród wydarzeń - otwarty dla wszystkich zjazd polskich fizyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rok 2020 jest, zgodnie z uchwałą Senatu RP, Rokiem Fizyki. Jednym z ważniejszych punktów obchodów będzie kwietniowy zjazd Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF). Naukowcy chcą wtedy w przystępnej formie przybliżyć wszystkim zainteresowanym ten fascynujący obszar wiedzy.

Senat RP w październiku ustanowił rok 2020 Rokiem Fizyki. Jego celem jest "uhonorowanie polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenienie cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki".

Jednym z ważniejszych punktów obchodu Roku Fizyki ma być Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich w Warszawie. Odbędzie się on między 24-26 kwietnia w Warszawie. Spotkanie jubileuszowe odbędzie się niemal dokładnie w stulecie powołania PTF.

"Planujemy, aby wszystkie wykłady, zarówno historyczne, jak i prezentujące najnowsze osiągnięcia polskich fizyków zostały przystosowane do formy TEDx, przystępnej dla szerokiej publiczności" - zapowiada na stronie PTF jeden z organizatorów zjazdu prof. Andrzej Wysmołek.

W ramach zjazdu przygotowana będzie sesja plakatowa "Sto plakatów na stulecie". W ramach niej prezentowane będą aktualne osiągnięcia polskich fizyków.

"Ze względu na jubileuszowy charakter sesji zależy nam nie tylko na prezentacji wyników, które uznalibyście Państwo za najnowsze, lecz także osiągnięć wcześniejszych, ważnych dla aktualnie podejmowanych badań. Chcielibyśmy, żeby plakaty były zrozumiałe także dla szerokiej publiczności i mogły być podstawą do audycji radiowej lub artykułu popularnonaukowego" - pisze prof. Wysmołek. Po zjeździe plakaty mają być ogólnodostępne w formie cyfrowej, w wersji polskiej i angielskiej.

"Byłaby to więc swoista fotografia stanu fizyki w Polsce w 100 lat po powstaniu Polskiego Towarzystwa Fizycznego" - ma nadzieję organizator.

Pierwszy dzień zjazdu poświęcony zostanie historycznemu ujęciu polskiej fizyki. Zjazd rozpocznie wykład na temat okoliczności powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Drugi dzień poświęcony zostanie współczesności. Autorzy najbardziej spektakularnych osiągnięć polskiej fizyki, a jednocześnie wybitni popularyzatorzy nauki opowiedzą w przystępny sposób o badaniach swoich i swoich kolegów. Posłuchać będzie można np. o falach grawitacyjnych, ciemnej materii czy o problemie brakujących neutrin słonecznych w stosunku do przewidywań teorii.

Trzeci dzień zjazdu będzie świętem nauczycieli. Zaproszeni goście – wybitni polscy dydaktycy omówią historię nauczania fizyki, ale przede wszystkim pokażą spektakularne pokazy fizyczne oraz eksperymenty, którymi nawet przy niewielkich środkach nauczyciele mogą uatrakcyjnić lekcje. Planowany jest także Bazar Dydaktyczny, na którym studenci i grupy młodzieży zaprezentują swoje dokonania.

Wszystkie sesje zjazdowe będą otwarte dla wolnych słuchaczy. Aby jednak wziąć udział w zjeździe - konieczna jest bezpłatna rejestracja przez stronę: www.100lat.ptf.net.pl. Rejestracja już się rozpoczęła.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022