Chiny/ Trzy lata więzienia dla badacza za modyfikację DNA bliźniaczek | Nauka w Polsce

Chiny/ Trzy lata więzienia dla badacza za modyfikację DNA bliźniaczek

Fot. Fotolia

Sąd w Chinach skazał w poniedziałek na trzy lata więzienia badacza He Jiankui, który w 2018 roku poinformował o zmodyfikowaniu DNA dwóch dziewczynek. Genom bliźniaczek Lulu i Nany został poddany edycji przy pomocy CRISPR/Cas9 na etapie zapłodnienia.

Dzięki modyfikacji kodu DNA chińskie dziewczynki miały stać się odporne na wirus HIV, który został im przekazany przez chorego na AIDS ojca. He powiadomił o swym eksperymencie 25 listopada 2018 roku na nagraniu wideo zamieszczonym w serwisie YouTube.

Zastosowanie metod inżynierii genetycznej w warunkach in vitro już w momencie zapłodnienia, a także poinformowanie środowiska naukowego oraz opinii publicznej o tego rodzaju eksperymencie dopiero po jego przeprowadzeniu, sprowokowały ożywioną debatę o bioetyce, która przetoczyła się przez chińskie i światowe media.

Pojawiły się obawy, że nowa metoda będzie wykorzystywana w sposób sprzeczny z etyką dla stworzenia superdziecka.

Opracowana przez zespół pracujący pod kierunkiem chińskiego badacza metoda opiera się na wymianach nukleotydów w DNA. Metoda ta pozostaje wariantem CRISPR, ale nie opiera się na cięciu łańcucha DNA, co wymusza samonaprawę DNA.

Władze ChRL, oskarżane o zbyt pobłażliwy stosunek do tego rodzaju eksperymentów, podjęły w 2018 roku decyzję o zamknięciu ośrodka badawczego kierowanego przez He i wszczęcie dochodzenia. Do wydania wyroku w poniedziałek Chińczyk był objęty aresztem domowym - przypomina AFP. (PAP)

mars/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera