Leśnicy odnawiają populację głuszca w Puszczy Augustowskiej

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród (Podlaskie) odnawiają populację głuszca w Puszczy Augustowskiej. W grudniu wypuścili na wolność 10 ptaków, które wyhodowali w wylęgarni.

Głuszec to zagrożony wyginięciem gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. W Polsce populacja głuszca wynosi ok. 500 sztuk. W Puszczy Augustowskiej jest ich ok. 40.

Jak powiedział PAP Grzegorz Myszczyński z Nadleśnictwa Głęboki Bród, projekt odnowy populacji głuszca w Puszczy Augustowskiej trwa od 2013 roku. W tym czasie leśnicy wyhodowali i wypuścili na wolność ok. 150 ptaków. Według obserwacji leśników w środowisku naturalnym przeżywa ok. 20 proc. młodych.

"Ptaki są narażone na aktywność drapieżników i to jest główny powód ich umieralności" - uważa Myszczyński. Leśnik dodał, że, gdyby nie było ingerencji człowieka, głuszca nie byłoby już w Puszczy Augustowskiej. W 2013 roku było ok. 30 ptaków, teraz jest ich zaledwie 10 więcej.

W grudniu leśnicy wypuścili na wolność 10 głuszców, które wykluły się w wylęgarni w czerwcu. Ptaki mają na sobie nadajniki telemetryczne, dzięki którym ornitolodzy lokalizują i monitorują miejsce ich pobytu.

Myszczyński poinformował, że w 2020 roku zostanie zmodernizowany ośrodek hodowlany głuszca w Głębokim Brodzie. Dzięki tej inwestycji wylęgarnia będzie większa i więcej ptaków będzie trafiało do środowiska naturalnego.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

bur/ mkr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jeden z najbardziej charakterystycznych gatunków z rodziny kulkówkowatych - kruszynka delikatna (Sphaerium lacustre; na wierzchołku występuje charakterystyczna czapeczkowata muszelka larwalna) i jej siedlisko - rzeka Mogielnica. Fot. D. Halabowski

    Biolog: czas wypełnić lukę w wiedzy o małych europejskich małżach kulkówkowatych

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: wykorzystanie soli z wód pokopalnianych sposobem na ochronę polskich rzek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera