Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
24.12.2019 aktualizacja 24.12.2019

Szczecin/ Zagraniczni studenci spędzą wigilię u polskich rodzin

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

20 zagranicznych studentów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie spędzi wieczór wigilijny z rodzinami polskich studentów i naukowców. "Zaproś zagranicznego studenta na Święta" to pierwsza taka akcja w ZUT.

"Przy stołach osób, które zaprosiły zagranicznych studentów, zapełni się pozostawiane tradycyjnie miejsce. Myślę, że dzięki temu pojawi się dużo emocji, dużo przeżyć i zobaczymy, że to, co wydaje się obce, jest tak naprawdę bliskie" – powiedział PAP rzecznik Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie Mateusz Lipka. Dodał, że inspiracją była prowadzona od czterech lat akcja Uniwersytetu Łódzkiego "Gość na Gwiazdkę".

Wskazał, że zagraniczni studenci z różnych przyczyn nie wyjeżdżają do domów na okres świąteczny, a zaproszenie do wspólnego świętowania pozwoli im nie tylko poznać polskie tradycje, ale też poczuć akceptację i życzliwość.

"Ważnym aspektem jest też wymiana tradycji. Myślę, że studenci jako goście także ubogacą święta, dzieląc się swoją kulturą: mogą pojawić się ciekawe opowieści, przepisy na dania świąteczne czy kolędy w innych językach" – podkreślił Lipka.

Jeden z zaproszonych na wieczerzę wigilijną gości, pochodzący z Nikaragui Noel, studiujący inżynierię mechaniczną, powiedział, że największym zaskoczeniem była dla niego informacja o braku potraw mięsnych podczas wigilii.

"My jemy w wigilię bardzo dużo mięsa, ale poza tym tradycje są bardzo podobne do tych w moim kraju. Próbowałem na razie barszczu – bardzo mi smakował" – podkreślił. Dodał, że zamierza przygotować dla swoich gospodarzy popularne w Ameryce Łacińskiej tostones – dwukrotnie smażone w głębokim tłuszczu plastry plantanów (bananów warzywnych).

Studenta z Turcji zaprosiła na rodzinną wigilię Paulina Bednarczyk z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.

"Myślę, że to dobry moment, aby przekazać nasze polskie tradycje osobom z zagranicy i przy okazji podzielić się naszymi wspólnymi świętami. Sądzę, że dzięki temu studenci nie będą w tym czasie sami" – powiedziała. Dodała, że gość będzie uczestniczył w czteropokoleniowej wigilii, z tradycyjnymi potrawami i mikołajem, został też przygotowany prezent dla niego.

Wśród zaproszonych na polskie wigilie gości znalazły się także osoby z Jordanii, Japonii, Włoch i z Hiszpanii.

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022