Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
11.12.2019 aktualizacja 11.12.2019

Gowin: status uczelni badawczej dla PG to powód do chluby dla całego Pomorza

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wilde (L) podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej nt. planów rozwoju uczelni w związku z uzyskaniem statusu "Uczelni Badawczej" w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa 11.12.2019 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) wręcza status "Uczelni Badawczej" rektorowi Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofowi Wilde (L) podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej nt. planów rozwoju uczelni w związku z uzyskaniem statusu "Uczelni Badawczej" w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa 11.12.2019

Status uczelni badawczej dla Politechniki Gdańskiej to powód do chluby nie tylko dla uczelni, ale też Gdańska i całego województwa pomorskiego – ocenił w środę w Gdańsku szef resortu nauki Jarosław Gowin.

PG zajęła I miejsce wśród uczelni technicznych i II miejsce w kraju (ustępując Uniwersytetowi Warszawskiemu) w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB). Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych pod koniec października.

„Gdańsk jest jednym z trzech ośrodków akademickich, obok Warszawy i Krakowa, gdzie aż dwie uczelnie uzyskały status uczelni badawczych (Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny). Politechnika Gdańska sprawiła największą niespodziankę. I nie dlatego, że znalazła się w tej dziesiątce. Byliśmy przekonani jako ministerstwo, że Politechnika w tym gronie się znajdzie. Ale to, że zajęliście drugie miejsce to jest ogromny sukces i ogromna niespodzianka, a czasami też źródło frustracji innych uczelni” – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystego posiedzenia Senatu PG.

Dzięki uzyskaniu statusu uczelni badawczej Politechnika Gdańska w latach 2020–2026 będzie otrzymywać zwiększoną o 10 proc. subwencję z budżetu centralnego, co łącznie przełoży się na kwotę ponad 200 mln zł.

Wicepremier podkreślił, że wyboru placówki, którym należy przyznać status uczelni badawczej, dokonało grono 15 wybitnych europejskich uczonych. Nie mieli oni wcześniej żadnych związków zawodowych z Polską, co miało służyć transparentności, obiektywizmowi i uczciwości procedury konkursowej.

Dodał, że po siedmiu latach przeprowadzona zostanie ewaluacja końcowa, której efektem będzie skreślenie z grona 10 uczelni badawczych dwóch podmiotów, na których miejsce wejdą nowe placówki.

Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde wyjaśnił na konferencji prasowej, że ponad 200 mln zł, które uczelnia otrzyma w ciągu siedmiu lat, wyda głównie na nowo utworzone cztery centra badawcze: Centrum Bio–Tech–Med, Centrum Eko–Tech, Centrum Materiałów Przyszłości oraz Centrum Technologii Cyfrowych. Ich działalność zainaugurowano oficjalnie w środę.

"Status uczelni badawczej to ogromny prestiż, ale i wyzwanie. Będziemy dążyć do tego, żeby Politechnika Gdańska stała się elitarnym ośrodkiem naukowym nie tylko w Polsce, ale też za granicą" - dodał rektor PG.

Cztery powstałe centra będą łączyć doświadczenia naukowców z różnych wydziałów. Ich zadaniem będzie tworzenie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak biotechnologia, bioinżynieria, technologie pro-ekologiczne oraz technologie cyfrowe.

Uczelniami badawczymi w Polsce zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Pietrzak

rop/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024