Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
11.12.2019 aktualizacja 11.12.2019

Nie żyje dr Krzysztof Spałek - botanik, fitosocjolog, nauczyciel akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nie żyje dr Krzysztof Spałek - botanik, fitosocjolog, nauczyciel akademicki - poinformował w środę Uniwersytet Opolski (UO). Naukowiec był m.in. odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie.

Dr Spałek był związany z Instytutem Biologii i Ochrony Środowiska, następnie Katedrą Biosystematyki i Instytutem Biologii Uniwersytetu Opolskiego.

Był on "synem Ziemi Opolskiej, badaczem śląskiej roślinności, botanikiem z pasją i historycznym zacięciem. Oko Krzysztofa odróżniało tysiąc odcieni zieleni, znał z imienia ponad dwa tysiąc gatunków roślin i z pasją odsłaniał kolejne ich tajemnice. Żył i pracował w swoim ukochanym Krasiejowie, miejscu dla Niego mistycznym, miejscu, które dawało Mu przez wiele lat niezwykłą siłę odkrywania" - tak na stronie UO napisali o nim koleżanki i koledzy z Instytutu Biologii.

Dzięki jego badaniom poznano wiele nieznanych wcześniej stanowisk rzadkich roślin, także takich uważanych już za wymarłe w regionie.

Dr Krzysztof Spałek był współredaktorem pierwszej w Polsce regionalnej „Czerwonej księgi roślin województwa opolskiego" i odkrywcą nowych dla Polski zbiorowisk roślinnych. Był też autorem kilkuset publikacji popularnonaukowych, folderów, albumów, fotografem przyrody i zapomnianych zabytków, publicystą, regionalistą.

Znany jest szerzej m.in. jako odkrywca stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie, które należy do największych i najciekawszych na świecie. O stanowisku i badaniach w Krasiejowie pisaliśmy m.in. TU i TU i TU.

"Jednym z najważniejszych odkryć dra Spałka stało się odnalezienie, w nieodległym od jego domu rodzinnego wyrobisku iłów, kości i śladów zwierząt triasowych. Intuicja i głęboka świadomość przyrodnicza kazały mu zająć się krasiejowskimi kośćmi, co z czasem okazało się odkryciem na skalę światową. Dziś mało kto zdaje sobie sprawę, przechadzając się po ogromnym juraparku, że odkrycie to zawdzięczamy skromnemu pasjonatowi przyrody z okolicznej wioski" - przypomniano na stronie UO.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 14 grudnia w Krasiejowie. Msza św. w tamtejszym kościele rozpocznie się o godz. 9, po mszy nastąpi przejście na cmentarz. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022