Nauka dla Społeczeństwa

15.08.2022
PL EN
22.11.2019 aktualizacja 22.11.2019

Festiwal o rdzennych kulturach i językach "Własnymi słowami" - od piątku w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Projekcje filmowe, debaty na temat ochrony praw językowych i ratowania zagrożonych języków oraz wieczór różnorodności z tańcami i śpiewem odbędą się w ramach rozpoczynającego się w piątek 29 listopada festiwalu "Własnymi słowami".

Wydarzenie jest częścią europejskiego projektu COLING, koordynowanego przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

"Tempo i skala wymierania języków są niepokojące. Szacuje się, że w ciągu dwóch tygodni na świecie ginie średnio jeden język. Dlatego nasz wydział od lat popularyzuje wiedzę o wymierających językach oraz skutecznych sposobach przywracania ich do życia" – mówi dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału „Artes Liberales”.

W ramach festiwalu "Własnymi słowami" w warszawskiej Kinotece zaprezentowanych zostanie 10 filmów z Polski i zagranicy. Ich wspólnym mianownikiem jest różnorodność językowa świata. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny. Wejściówki będą do odebrania w kasach Kinoteki od 22 listopada.

Podczas festiwalu odbędzie się też wystawa fotograficzna, która zaprezentuje życie małych społeczności i ich kulturę. Dodatkowo we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się debata ekspercka na temat ochrony prawnej języków oraz panel młodych aktywistów. Przygotowano też dyskusje na temat edukacji i sposobów ratowania małych języków oraz wieczór różnorodności, w trakcie którego będzie można usłyszeć piosenki wykonane po wilamowsku, galicyjsku i poznać brzmienie tradycyjnych instrumentów grekańskich.

Obecnie na świecie funkcjonuje ok. 7000 języków, z czego połowa jest zagrożona wyginięciem.

Organizatorzy festiwalu z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego chcą odwrócić ten niekorzystny trend wraz z naukowcami, aktywistami i przedstawicielami mniejszości językowych, którzy pod koniec listopada zjadą do Warszawy z całego świata.

Program wydarzeń wraz z opisem zaplanowanych projekcji filmowych znaleźć można na stronie wydarzenia. Festiwal odbywa się w ramach Tygodnia Różnorodności Językowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022