Nauka dla Społeczeństwa

19.08.2022
PL EN
31.10.2019 aktualizacja 31.10.2019

Konferencja o Ludwigu Wittgensteinie - wkrótce w Warszawie, Krakowie i Tarnowie

Ludwig Wittgenstein w młodości, 1910 r, źródło: Wikipedia Ludwig Wittgenstein w młodości, 1910 r, źródło: Wikipedia

Życie Ludwiga Wittgenstein oraz okoliczności powstania jego Traktatu logiczno-filozoficznego to temat konferencji, która 4 i 5 listopada odbędzie się w Warszawie, Krakowie i Tarnowie. Oprócz sesji i wykładów zaplanowano m.in. wystawę dotyczącą życia i myśli tego filozofa.

Spotkanie pt. "Ludwig Wittgenstein and his Tractatus: Text, Biographical Setting, and Contemporary Perspectives" odbędzie się 4 i 5 listopada w Warszawie, Krakowie i Tarnowie. Językiem konferencji jest angielski. Wstęp wolny. Pełen program międzynarodowej konferencji można znaleźć na tej stronie.

Filozof Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 w Cambridge) zajmował się przede wszystkim językiem i logiką. Poruszał także kwestie kluczowe dla filozofii umysłu i matematyki. Jego wczesne prace uczyniły z niego "ojca chrzestnego" neopozytywizmu, późniejsze - stanowiły kluczowy wkład w badaniach nad pragmatyką.

"Traktat logiczno-filozoficzny" (Tractatus logico-philosophicus, Logisch-philosophische Abhandlung) – to jedyna praca Wittgensteina wydana za jego życia. Za najsłynniejszą tezę Traktatu uważa się jego końcowe zdanie: "O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć".

W czasie konferencji w Warszawie planowane są panele poświęcone perspektywie biograficznej i historycznej oraz traktatowi jako tekstowi. Autorami wystąpień są m.in. Ray Monk z University of Southampton (W.Brytania), Alois Pichler i Frederic Kettelhoit z norweskiego Uniwersytetu w Bergen, Volker Munz z austriackiego Uniwersytetu w Klagenfurcie, Urszula Idziak-Smoczyńska z Uniwersyteu Jagiellońskiego i Adam Lipszyc z Polskiej Akademii Nauk, Marcin Poręba z Uniwersytetu Warszawskiego, Józef Bremer z Akademii Ignatianum w Krakowie czy prof. Krzysztof Meissner z Uuniwersytetu Warszawskiego, który opowie o przełomie w fizyce, jaki dokonał się w czasach, gdy powstawał Traktat.

W Bibliotece UW zostanie otwarta wystawa "LUDWIG WITTGENSTEIN: THE TRACTATUS ODYSSEY", która przybliża życie filozofa oraz wydarzenia, które doprowadziły do powstania "Traktatu logiczno-filozoficznego". Przedstawione będą zdjęcia, ustępy pism i korespondencji, jaką prowadził Wittgenstein. Komentarze organizatorów dopełnią obrazu filozofa jako osoby całkowicie oddanej refleksji nad językiem i umysłem.

Uczestnicy spotkań w Krakowie i Tarnowie (6.11), oprócz seminarium "Revisiting Wittgenstein and Religion", wezmą udział w wydarzeniu artystycznym w Tarnowskim Centrum Kultury.

Konferencję organizuje Austriackie Forum Kultury wraz z Wittgenstein Initiative, Instytutem Religioznawstwa UJ, Instytutem Filozofii UW, Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, BUW i Wydziałem "Artes Liberales" UW.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022