Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
07.11.2019 aktualizacja 07.11.2019

Odczulanie nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Odczulanie nazywane immunoterapią alergenową, choć skuteczne w wielu alergiach, nie daje trwałej ochrony przed nadmierną reakcją na orzeszki ziemne – wykazały badania brytyjskich specjalistów opublikowane na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”. Działa ono jednak dopóki jest stosowane.

Główna autorka badania dr Alexandra Santos z King`s College London podkreśla, że immunoterapia alergenowa pomaga, ale nie leczy z uczulenia na orzeszki ziemne. Nie daje trwałej ochrony, jej działanie utrzymuje się dopóki jest stosowana. Nie znaczy to jednak, że nie warto tej terapii stosować. Uczulenie na orzeszki jest niebezpieczne i trudno ich uniknąć, ponieważ są ukryte w wielu produktach.

Immunoterapia alergenowa polega na podawaniu alergenu w małych dawkach, żeby układ immunologiczny nie zareagował na niego nadmierną reakcją, a z czasem zaczął go tolerować również w większych dawkach. W ten sposób można uzyskać wieloletnią ochronę na różne alergeny, u niektórych osób tolerancja utrzymuje się nawet przez 25 lat.

W przypadku orzeszków ziemnych kłopot polega na tym, że immunoterapii nie można odstawić nawet po dłuższym okresie stosowania. Dr Alexandra Santos przekonuje w wypowiedzi dla „BBC News”, że trzeba być bardzo konsekwentnym w jej stosowaniu, tymczasem niektóre osoby, szczególnie ludzie młodzi, nie zawsze jej używają we właściwy sposób. Narażają się wtedy na przypadkowy kontakt z orzeszkami ziemnymi, które mogą wywołać u nich silną reakcję alergiczną, np. wstrząs anafilaktyczny.

Immunoterapię alergenową można stosować w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, pyłki traw, zbóż i chwastów, zarówno u dzieci jak i dorosłych. Stosuje się odczulanie iniekcyjne polegające na podaniu szczepionki podskórnej, która początkowo stosowana jest co kilka dni, a potem raz na miesiąc przez 3-5 lat. Wykorzystywane jest też odczulanie podjęzykowe w postaci kropli lub tabletek.

Amena Warner z Allergy UK podkreśla, że uczulenie na orzeszki ziemne i zagrożenie wstrząsem może znacznie pogarszać jakość życia. Jej zdaniem, może je poprawić immunoterapia, która daje pewną ochronę przed tym uczuleniem.

Alergie są coraz bardziej powszechne. Według danych Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) w 2020 r. będzie je odczuwało aż 40 proc. Polaków. Najczęściej występują uczulenia na pyłki traw i roztocza kurzu domowego.

Odczulanie chroni przed alergenami, jak również hamuje tzw. marsz alergiczny polegający na tym, że jedna postać alergii przechodzi w drugą. Na przykład, alergia pokarmowa u dziecka może przejść w atopowe zapalenie skóry lub alergiczny nieżyt nosa, co z kolei grozi rozwojem astmy oskrzelowej. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022