
Parodontoza towarzyszy większemu ryzyku demencji - wskazuje szwedzkie badanie. Ważne, aby starsze osoby dbały o zdrowie jamy ustnej - podkreślają naukowcy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Malmö sprawdzili związek między pogorszeniem możliwości mentalnych a utratą zębów i paradontozą u ponad 1100 osób. W sprawdzeniu stanu mózgu uczestników badacze posłużyli się metodami stosowanymi przy ocenie osób zagrożonych demencją.
„Chciałam zobaczyć, czy paradontoza może pomóc w przewidywaniu uszkodzeń zdolności poznawczych u osób początkowo ocenionych jako zdrowe pod względem pracy umysłu. Interesowało mnie, jakie czynniki mogą pomóc w przewidzeniu takich zaburzeń” - opowiada autorka badania Helena Nilsson.
Ochotnicy byli obserwowani przez sześć lat. Nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak wiek czy niski poziom wykształcenia, paradontoza miała „znaczny wpływ” na ryzyko osłabienia zdolności poznawczych.
„Paradontoza wyraźnie stanowi czynnik ryzyka, podobnie jak choroby układu krążenia, czy spożywanie dużych ilości alkoholu” - podkreśla badaczka. Według niej istnieją trzy możliwości wyjaśniające to zjawisko.
Po pierwsze, osoby z zaburzeniami poznawczymi mogą gorzej dbać o stan jamy ustnej. Jednak może być też tak, że choroby przyzębia i demencję łączą pojawiające się w organizmie stany zapalne. Znaczenie może mieć też pogorszona zdolność żucia.
„Ważne jest, aby stomatolodzy utrzymywali kontakt ze starszymi pacjentami” - zwraca uwagę autorka badania.
Więcej informacji na stronie.
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.