Uczelnie i instytucje

Prawie 150 mln zł wsparcia od resortu nauki dla opolskich uczelni w ciągu 4 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W ciągu ostatnich czterech lat opolskie państwowe uczelnie wyższe otrzymały z ministerstwa niemal 150 mln złotych wsparcia - poinformował w środę na konferencji prasowej w Opolu Piotr Ziółkowski, dyrektor departamentu Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na spotkaniu z rektorami opolskich uczelni z udziałem wiceministra przedsiębiorczości i technologii Marcina Ociepy Ziółkowski przedstawił nakłady, jakie MNiSW poniosło w ciągu ostatnich kilku lat na rzecz Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Z prezentacji wynika, że na wsparcie inwestycji do Opola z resortu wpłynęło 106 mln złotych. Kolejne 42 mln złotych to wsparcie przy wdrażaniu reformy. Z tytułu zwiększonej subwencji na bieżącą działalność opolskie szkoły wyższe otrzymały zaś dodatkowe 21 milionów.

Tomasz Halski, rektor PMWSZ, podkreślił, że jego uczelnia doskonale wpisała się w reformę szkolnictwa wyższego przygotowaną przez wicepremiera Jarosława Gowina.

"Z reformy najbardziej zadowolona jest grupa uczelni zawodowych. Dlatego, że ewidentnie to, co jest mówione w nauce, że trzeba stawiać na aplikacje, zastosowanie nauki w praktyce, w przemyśle, to uczelnie zawodowe realizują od samego początku swojego istnienia. Czyli kapitalnie się wpisaliśmy w ten profil działalności naukowej, dydaktycznej, patentowej. To jeśli chodzi o pomysł +Konstytucji dla Nauki+ i pomysł premiera Gowina" - powiedział Halski.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk podziękował za wsparcie, jakie uczelnia otrzymała od ministra przy tworzeniu na UO kierunku lekarskiego. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nowy kierunek, choć podniósł prestiż i możliwości uczelni, wymaga kolejnych nakładów na infrastrukturę i kadrę naukowo-dydaktyczną. Rektor PO prof. Marcin Lorenc zaznaczył natomiast, że nowa ustawa zmusza kadrę naukową do zmiany sposobu patrzenia na uczelnię i rolę poszczególnych wydziałów.

Zdaniem wiceministra Ociepy, nakłady na naukę w takich miastach jak Opole są częścią polityki zrównoważonego rozwoju popieranej przez rządy prawicy.

"Musimy wzmacniać opolskie środowisko akademickie. Opole będzie miastem akademickim albo powiatowym. Sąsiedzi w Katowicach i Wrocławiu nie śpią i musimy jako region o aspiracjach akademickich nie tylko nadążać, ale czasem wyznaczać trendy" - podkreślił Ociepa, który startuje z opolskiej listy PiS do Sejmu.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ wus/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.06.2023. Tabliczka informacyjna na budynku Szkoły Głównej Handlowej - SGH w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Powstaje Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami w SGH

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera