Regularne ćwiczenia pomagają sercu, także u osób starszych - wykazało nowe badanie, opisane na łamach „Canadian Journal of Cardiology” .
Projekt badawczy pokazał, że na regularnym ruchu mogą, niezależnie od wieku skorzystać wszystkie osoby, którym zaleca się rehabilitację serca.
„Starzenie się jest związane z wieloma czynnikami predysponującymi do chorób sercowo-naczyniowych, np. z natężonymi stanami zapalnymi czy stresem oksydacyjnym. W rezultacie starsi pacjenci są zwykle mniej sprawni niż ich młodsi koledzy, a spadek kondycji przyspiesza po pojawieniu się choroby układu krążenia” - podkreśla autorka badania dr Gaëlle Deley z francuskiego Université de Bourgogne.
„Jednakże istnieje niewiele danych na temat tego, jak wiek pacjenta wpływa na psychologiczne i fizjologiczne skutki rehabilitacji serca” - dodaje specjalistka.
Wraz ze swoim zespołem, badaczka porównała więc efekty ćwiczeń nakierowanych na rehabilitację serca u młodych (poniżej 65 lat), starych (65-80 lat) i bardzo starych (powyżej 80 lat) pacjentów.
U wszystkich doszło do poprawy.
„Kilka tygodni ćwiczeń nie tylko poprawiło ich wydolność, ale także zmniejszyło depresję i lęki. Pacjenci najmniej sprawni na początku, skorzystali najwięcej” - opowiada dr Deley.
Wyniki te stoją w sprzeczności z niektórymi wcześniejszymi badaniami, według których, szczególnie u pacjentów powyżej 60. roku życia korzyści z rehabilitacji sercowej są niższe.
Jak tłumaczą komentujący badanie prof. Codie R. Rouleau i prof. James A. Stone z University of Calgary, przyczyna może leżeć w różnicach w samym programie, w pomiarach wyników, ale także w wyjątkowo dobrym przestrzeganiu zaleceń przez uczestników.
„Starsi pacjenci, którzy powinni brać udział w rehabilitacji sercowej, rzadziej są na nią kierowani w porównaniu do młodszych. Raport ten może zadziałać jak katalizator skłaniający lekarzy do rozpoznania, iż starsi pacjenci z chorobą wieńcową mogą odnieść korzyści tylko wówczas, jeśli zostaną skierowani, będą mieli szansę uczestnictwa w takim programie i wezmą w nim udział” - zwraca uwagę dr Rouleau.
Tymczasem choroby sercowo-naczyniowe to jedna z głównych przyczyn śmierci na świecie. Coraz częściej dotyka także młode osoby, a jednocześnie rośnie liczba zgonów z jej powodu u ludzi starszych.
Więcej informacji na stronie: https://www.onlinecjc.ca/article/S0828-282X(19)30389-7/fulltext
(PAP)
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.