Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
08.10.2019 aktualizacja 08.10.2019

Uniwersytet Śląski w Katowicach zainaugurował 52. rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Największa uczelnia w województwie śląskim – Uniwersytet Śląski w Katowicach – zainaugurował w poniedziałek 52. rok akademicki. Kształci obecnie ponad 22 tys. studentów, w tym 8,5 tys. na pierwszym roku.

Rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk w przemówieniu inauguracyjnym nawiązał do nowego prawa o szkolnictwie wyższym i nauce – Ustawie 2.0, zwanej też Konstytucją dla Nauki. "Rozpoczynając 52. rok akademicki, otwieramy też nowy rozdział w historii naszej uczelni. Nową ustawę potraktowaliśmy jako szansę i wyzwanie inspirujące nas do podejmowania działań" – powiedział.

"Śmiało powiedzmy – uczelnie i instytuty naukowe, zorganizowane w naszym regionie, a w szczególności w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w której sercu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, mogą i powinny być w centrum Doliny Krzemowej Polski, o której ostatnio możemy usłyszeć z ust polityków. To jest możliwe, tu jest odpowiedni potencjał, tu są nowoczesne technologie i jest kapitał, w tym są ludzie, charakteryzujący się odpowiednią kulturą pracy i etosem, wolą walki i wytrwałością" – dodał.

Konsekwencją nowego prawa jest m.in. zmniejszenie liczby wydziałów Uniwersytetu Śląskiego i zmiana nazw niektórych z nich. W poprzednim roku akademickim wydziałów było 12, obecnie – 8. Są to: Wydział Humanistyczny z siedzibą w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych z siedzibą w Sosnowcu, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych oraz Wydział Prawa i Administracji – wszystkie z siedzibą w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Wydział Teologiczny w Katowicach oraz Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach – wcześniej mający tego samego patrona Wydział Radia i Telewizji.

List do społeczności katowickiego uniwersytetu wystosował w związku z inauguracją prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając ludzi nauki do udziału "w czynnej debacie nad kondycją człowieka i społeczeństwa". List skierował również premier Mateusz Morawiecki. Odczytał go doradca premiera ds. międzynarodowych Paweł Jabłoński, zapewniając na wstępie rektora, że "rząd nie pozostawi Uniwersytetu Śląskiego ani innych uczelni w woj. śląskim bez wsparcia" oraz, że wkrótce będzie okazja do przekazania "kilku dobrych informacji".

Premier Morawiecki wyraził w liście pogląd, że Konstytucja dla Nauki otwiera wielkie możliwości i wyzwania. "Jestem przekonany, że uczyniliśmy milowy krok w kierunku budowania nowoczesnego systemu edukacji wyższej odpowiadającego na wyzwania przyszłości" – podkreślił.

W tym roku Uniwersytet Śląski przygotował dla studentów 79 kierunków (ponad 230 programów kształcenia), obejmujących nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe i przyrodnicze, inżynieryjno-techniczne, teologiczne i w dziedzinie sztuki. Podczas tegorocznej rekrutacji w Uniwersytecie Śląskim najwięcej kandydatów na jedno miejsce (aż 17,5) było na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię. Na ten kierunek, na którym jest tylko 8 miejsc, a wśród wykładowców są m.in. Krzysztof Zanussi, Maciej Pieprzyca czy Andrzej Fidyk, zapisały się 122 osoby. Powyżej dziesięciu kandydatów na jedno miejsce było też na reżyserii, psychologii oraz filologii angielskiej ze specjalnościami język biznesu i kultura-media-translacja.

Podczas poniedziałkowej uroczystości nadano tytuły Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego, które otrzymali: prof. inż. Alicja Wakulicz-Deja z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, prof. Adam Lityński z Wydziału Prawa i Administracji oraz prof. Józef Ciągwa z Wydziału Prawa i Administracji. Wykład inauguracyjny pt. "Wiedza to nie wszystko… O wartościach i odpowiedzialności uniwersytetu" wygłosił były rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę "Pro Scientia et Arte". Wyróżnienie przyznane w uznaniu za wybitne dokonania naukowe i dydaktyczne w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych otrzymała prof. Danuta Stróż z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, natomiast w dziedzinie nauk humanistycznych i artystycznych nagrodę otrzymał prof. Wiesław Banyś z Wydziału Filologicznego, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023