Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
04.10.2019 aktualizacja 04.10.2019

Zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowy rok akademicki 2019/2020 zainaugurowano w piątek na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie naukę rozpoczęło 1,3 tysiąca studentów. Łącznie na piętnastu kierunkach kształci się tam obecnie 5,3 tys. osób.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (wcześniej Akademia Medyczna) to największa uczelnia medyczna w regionie. UMB uznawana jest za jedną z najlepszych uczelni w kraju; posiada najwyższą kategorię A przyznawaną uczelniom przez resort nauki. Oprócz kierunków w języku polskim uczelnia w swojej ofercie ma też studia w języku angielskim, na których uczy się ponad czterystu studentów z ponad 30 krajów.

Jak mówił podczas inauguracji rektor UMB prof. Adam Krętowski, w tym roku akademickim uczelnia będzie obchodziła 70 rocznicę powstania (powołano ją w 1950 roku). "Rozpoczynaliśmy wówczas jako dziesiąty, najmłodszy wydział lekarski w powojennej Polsce. Dzisiaj jesteśmy dumni z miejsca wśród najlepszych uczelni z kraju" - mówił Krętowski. Jak podkreślił, potwierdzeniem miejsca uczelni jest wybranie UMB przez resort nauki do grona 20 uczelni jako kandydatów do ośrodków ze statusem uczelni badawczej.

Rektor mówił też o zmianach na uczelni w związku z nową ustawą dotyczącą szkolnictwa wyższego. Wymienił, że to nowy statut uczelni, zmiany w organizacji, nowe zasady rozwoju kariery akademickiej oraz utworzenie szkół doktorskich w miejsce studiów doktorskich. Powiedział, że ustawa ta zwiększa też "studencki głos" we współdecydowaniu o tym, co się dzieje na uczelni.

Część swojego wystąpienia poświęcił inwestycjom uczelni. Krętowski poinformował, że UMB otrzymał formalną decyzję z Ministerstwa Zdrowia o finansowaniu Centrum Sztucznej Inteligencji, którego powstanie było zapowiadane już rok temu. Mówił, że w ramach tego projektu zaplanowano praktyczne wykorzystanie tworzonych unikalnych zbiorów danych do poprawy diagnostyki i terapii pacjentów.

Wśród innych inwestycji rektor wymienił m.in. Uniwersyteckie Centrum Psychiatrii, na którego budowę ma być ogłoszony wkrótce przetarg, wznowiona też będzie inwestycja w Szpitalu Zakaźnym, gdzie będą działać nowoczesne kliniki.

Krętowski mówił o pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali klinicznych, które podlegają uczelniom. "Zbyt niska wycena usług medycznych, zaniżanie wyjściowych wartości kontraktów skutkujące niepłaceniem za tzw. nadwykonania, niedobór specjalistów w wielu dziedzinach powodują, że mimo niskich pensji i oszczędności, ujemny wynik finansowy szpitali rośnie" - podkreślał rektor.

W jego ocenie utworzenie sieci szpitali nie zmieniło sytuacji szpitali klinicznych i pacjentów. "System w obecnej formie organizacyjnej i finansowej nie sprawdza się i grozi nam zapaść ochrony zdrowia" - ocenił Krętowski. Dodał, że mimo podejmowanych działań m.in. zwiększenia limitów przyjęć na studia lekarskie nadal brakuje lekarzy i pielęgniarek, pensje m.in. techników czy pracowników administracyjnych są na poziomie płacy minimalnej. "Wszyscy mamy przekonanie, że zmiana tego stanu wymaga szybkiej reakcji naszego państwa" - podkreślił.

Obecny na uroczystości wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odnosząc się do sytuacji w służbie zdrowia powiedział, że "rzeczywiście cierpimy na brak kadr medycznych". Mówił, że ministerstwo stara się, aby lekarzy z roku na rok było coraz więcej. Przypomniał, że w ciągu czterech lat limity przyjęć na wydziały lekarskie zwiększono o ponad 2 tys. miejsc. Kraska mówił też, że finanse na służbę zdrowia powinny być większe, ale rok 2019 uznał za wyjątkowy, bo przeznaczono na ten cel ponad 102 mld zł, a w ciągu czterech lat w systemie powinno być 160 mld zł. "To bardzo duże środki, ale oprócz zwiększenia, chcemy, żeby te środki były dobrze wykorzystywane" - mówił wiceminister.

Kraska podkreślał też znaczenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. "Jest to perełka uczelni medycznych w naszym kraju" - mówił. Dodał, że cieszy go fakt, iż UMB inwestuje w innowacyjność i nowe technologie, bo - jak powiedział - to przyszłość medycyny.

Podczas uroczystości odczytano też listy z życzeniami na nowy rok akademicki od prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra nauki Jarosława Gowina.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023