Przyjmowanie paracetamolu w ciąży może wpływać na potomstwo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży wiąże się z występowaniem problemów z zachowaniem u dzieci. Dalsze badania wykażą, czy pomiędzy tymi zjawiskami zachodzi związek przyczynowo-skutkowy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu (W. Brytania) przez kilkanaście lat śledzili rozwój 14 tys. dzieci. Wykazali, że maluchy, których matki w drugim trymestrze ciąży stosowały paracetamol (czasami lub częściej), cechowały się nadpobudliwością, zaburzeniami uwagi i innymi trudnościami w zachowaniu.

Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy, który jeszcze do niedawna uznawano się za całkowicie bezpieczny dla matki i płodu. Teraz coraz częściej mówi o jego potencjalnych skutkach ubocznych.

W ramach badania pytano kobiety będące w siódmym miesiącu ciąży, czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy przyjmowały paracetamol. Niecała połowa z nich (43 proc.) przyznała, że zażywała ten lek czasami lub częściej. Losy ich dzieci śledzono od momentu ukończenia przez nie 6 miesięcy. Analizowano ich zachowanie, temperament oraz wyniki w szkolnych testach rozwojowych (do 11. roku życia), a także porównywano uzyskiwane przez nie rezultaty w testach pamięci i inteligencji (do 17. roku życia).

Okazało się, że potomstwo narażone na działanie paracetamolu w życiu płodowym przejawiało więcej trudności w zachowaniu charakterystycznych dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Co ciekawe trudności te zanikały do czasu ukończenia szkoły podstawowej.

Problemy z zachowaniem na wczesnym etapie życia dotyczyły w szczególności chłopców.

„Wyniki naszego badania dołączają do serii innych rezultatów dowodzących, że przyjmowanie paracetamolu podczas ciąży może wywoływać potencjalne skutki uboczne, jak astma czy problemy z zachowaniem u potomstwa” – komentuje prof. Jean Golding, koordynatorka przedsięwzięcia.

Badaczka podkreśla jednak, iż niezbędne są dalsze analizy, bo wyniki niniejszego badania nie mają charakteru przyczynowo-skutkowego, a jedynie korelacyjny.

Więcej temat badania możemy przeczytać na łamach „Paediatric and Perinatal Epidemiology”. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera