Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
22.08.2019 aktualizacja 22.08.2019

Polski start up Scope Fluidics doceniony za systemy diagnostyki medycznej

Prof. Piotr Garstecki prezes Scope Fluidics na targach w USA. Fot. Archiwum prywatne. Prof. Piotr Garstecki prezes Scope Fluidics na targach w USA. Fot. Archiwum prywatne.

Polski start up Scope Fluidics opracował dwa innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej, które – jako jedyne z Polski - znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry (AACC).

Uznanie zdobył służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki - poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w przesłanym PAP komunikacie.

System BacterOMIC docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

AACC to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry - najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zostały zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.

"Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce - mówi profesor Garstecki, cytowany w komunikacie. – Mamy wspaniały, ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście – kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji".

BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków. Banalne niegdyś choroby stają się powoli niemożliwe do wyleczenia – brakuje bowiem amunicji, by je pokonać. To dlatego obecnie ludzie znów zaczynają zapadać na gruźlicę, coraz trudniej leczy się zakażenia ran, dróg moczowych, zapalenie płuc, sepsę, a nawet występujące często u dzieci zapalenie ucha. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 milionów ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.

Dobór antybiotyku bywa dla lekarzy prawdziwym wyzwaniem. Często trzeba zbadać ich kilkadziesiąt w sytuacji, gdy liczy się każda godzina. Niestety, obecnie stosowane systemy diagnostyczne są przestarzałe i nie odpowiadają na współczesne potrzeby. Dostarczają niepełnej informacji o ograniczonej liczbie antybiotyków, co nie wystarcza lekarzowi na dobór skutecznej, celowanej terapii.

Do rozwiązania tych problemów może przyczynić się właśnie system BacterOMIC, nad którym w warszawskich laboratoriach od 2016 roku pracuje zespół profesora Piotra Garsteckiego. System – uznany ostatnio za jedną z najbardziej przełomowych technologii diagnostycznych z całego świata – docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

BacterOMIC to pierwszy tego typu przenośny przyrząd analityczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie, precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem. W połączeniu z drugim projektem Scope Fluidics - PCR ONE, przeznaczonym do błyskawicznego wykrywania zakażeń szpitalnych, tworzy kompleksowe narzędzie diagnostyczne – zarówno identyfikujące zakażenie, jak i podpowiadające, jak skutecznie je wyleczyć.

Naukowiec podkreśla, że rozwój systemu BacterOMIC był możliwy w dużej mierze dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, która wsparła nas kwotą prawie 3,7 miliona złotych w ramach programu TEAM-TECH. Umożliwiło to w sposób skokowy rozbudowanie jego zespołu badawczego. Naukowiec jest laureatem wielu programów FNP.

"Udało się zrealizować początkowe założenia – stwierdza prof. Garstecki. - Uzyskany właśnie grant EIC umożliwi wprowadzenie naszego odkrycia do produkcji, by za kilka lat mogło trafić do powszechnego użytku." Końcowy etap certyfikacji i rejestracji systemu BacterOMIC zaplanowany został na połowę 2021 r.

Grant EIC Accelerator (SME Instrument), przyznawany przez Komisję Europejską, służy wspieraniu przedsiębiorstw, głównie małych i średnich, o wysokim potencjale innowacyjnym, które chcą rozwijać i wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi i modele biznesowe, mogące napędzać wzrost gospodarczy.

Firma Scope Fluidics powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Współpracuje ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu. Tworzy rozwiązania, które można efektywnie przełożyć na produkcję i które odpowiadają na faktyczne potrzeby w ochronie zdrowia. Zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych (więcej na ten temat "Laboratorium w kropli wody" - tutaj).

Prof. Piotr Garstecki, fizyk i chemik z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, jest m.in. laureatem programu Starting Grant wyłonionym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Badacz jest współautorem ponad stu publikacji naukowych i ponad stu zgłoszeń patentowych. Prowadził projekty naukowe i techniczne w Polsce i w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022