Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
14.08.2019 aktualizacja 14.08.2019

Płeć można rozpoznać po zakręconym ślimaku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Część ucha wewnętrznego zwana ślimakiem przez całe życie wygląda inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn, co może mieć znaczenie przy identyfikacji szkieletów - również szkieletów dzieci – informuje pismo „Scientific Reports”.

W przypadku bardzo starych ludzkich szczątków często brak DNA nadającego się do przeprowadzenia wiarygodnych badań. Do tej pory nie było możliwe ustalenie płci dziecka na podstawie pomiarów jego szkieletu. Natomiast u dorosłych można to było wiarygodnie wykonać tylko poprzez badanie miednicy (która nie zawsze jest zachowana).

Jednak tak zwana cześć skalista kości skroniowej, w której zlokalizowany jest ślimak często znajdowana jest na stanowiskach archeologicznych. To najtwardsza kość w organizmie ssaka. Jak wykazali naukowcy z Centre National de la Recherche Scientifique, Uniwersytetu Tuluza III - Paul Sabatier i l`Université Clermont Auvergne, badając kształt ślimaka można wiarygodnie określić płeć bardzo starych szczątków ludzkich. Wynika to ze skrętu spirali ślimaka, która różni się w zależności od płci, szczególnie w części końcowej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024