Irak wystawia złupione i zwrócone mu starożytności

1.	Meczet Jalil Khayat w Arbil, północny Irak, Fotolia
1. Meczet Jalil Khayat w Arbil, północny Irak, Fotolia

Szef irackiej dyplomacji Mohammed al-Hakim przekazał w poniedziałek irackiemu ministerstwu kultury 173 starożytne przedmioty złupione w Iraku i obecnie zwrócone przez Wielką Brytanię i Szwecję. Przedmioty wystawiono w siedzibie MSZ w Bagdadzie.

Al-Hakim "wyraził gotowość irackiego MSZ do udzielenia pełnego wsparcia Ministerstwu Kultury i jego komisjom w poszukiwaniu przeszmuglowanych za granicę starożytności i sprowadzeniu ich do kraju".

Według oficjalnych statystyk w Iraku jest ponad 1000 stanowisk archeologicznych. Wiele z archeologicznych skarbów pochodzących z kolebki cywilizacji, jaką są kraje tzw. żyznego półksiężyca, zrabowano podczas amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku i w następnych latach chaosu.

Wśród zwróconych artefaktów są fragmenty naczyń i sumeryjskich tabliczek glinianych sprzed 4 tys. lat.(PAP)

klm/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera