Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
09.07.2019 aktualizacja 09.07.2019

Podkarpackie/ 200 tys. zł na przygotowanie filmu o Ignacym Łukasiewiczu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podkarpacka Komisja Filmowa ogłosiła konkurs na wsparcie projektu, który doprowadzi do powstania filmu fabularnego o Ignacym Łukasiewiczu. Budżet konkursu wynosi 200 tys. zł.

Jak poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus, pieniądze w konkursie przeznaczona są na rozwój projektu, którego efektem będzie powstanie filmu o Łukasiewiczu. „Chcemy zaprosić producentów audiowizualnych do udziału w konkursie, który jest pierwszym krokiem do powstania filmu poświęconego genialnemu odkrywcy, który związany jest z Podkarpaciem” – dodała.

Konkurs skierowany jest do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. W puli konkursu znajduje się 200 tys. zł. Na zgłoszenia komisja czeka do 30 września 2019 r.

Jak zaznaczyła Kraus, z laureatem konkursu zostanie podpisana umowa na dofinansowanie rozwoju projektu tzw. developmentu. Dzięki dofinansowaniu powinna powstać koncepcja filmu o Łukasiewiczu, która zawierać będzie m.in. kosztorys, scenariusz, wstępny kalendarzowy plan zdjęć czy dokumentację lokacji (zdjęciową).

W 2022 roku przypada dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, przedsiębiorcy, filantropa, działacza niepodległościowego i polityka.

W 1854 r. w Bóbrce na Podkarpaciu Łukasiewicz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zwaną wtedy kopalnią oleju skalnego. Początkowo ropę z naturalnych powierzchniowych wycieków zbierano do drewnianych kubłów. Później drążono ręcznie doły, rowy i studnie dochodzące do 60 m głębokości. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ itm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022