Forum Archeologii Publicznej w Toruniu - zgłoszenia do końca lipca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Popularyzacji i edukacji archeologicznej poświęcone będzie Forum Archeologii Publicznej, które odbędzie się we wrześniu w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do końca lipca.

Forum odbędzie się 12-13 września 2019 r. Jego pomysłodawcami i współorganizatorami są doktoranci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK).

Archeologia publiczna (ang. public archaeology) to m.in. działania ukierunkowane na przedstawienie szeroko rozumianej archeologii społeczeństwu, włączanie jej do dyskursu i osadzenie jej w przestrzeni publicznej.

"Wzrost zainteresowania edukacją i popularyzacją archeologii, obserwowany na gruncie polskiej nauki w ostatnich dziesięcioleciach, wydaje się potwierdzać, że archeologia publiczna jest niezmiennie aktualnym tematem, w ramach którego szczególnie istotny staje się aspekt wymiany doświadczeń" - czytamy w zaproszeniu organizatorów forum.

Jak informują inicjatorzy spotkania, pomysł zorganizowania forum związany jest z zaangażowaniem naukowców z UMK w przedsięwzięcia dot. promocji i popularyzacji archeologii – począwszy od warsztatów i pokazów przygotowywanych dla zróżnicowanych grup odbiorców, aż po udział w festynach archeologicznych i innych imprezach plenerowych o zasięgu ogólnopolskim.

Celem forum ma być rozwinięcie kontaktów i wymiana doświadczeń z osobami zajmującymi się promocją i popularyzacją archeologii – związanymi nie tylko z kołami naukowymi i z archeologią akademicką, ale także z muzeami, urzędami, fundacjami czy stowarzyszeniami, a także niezrzeszonych miłośników archeologii.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że współcześnie podejmowane działania z zakresu archeologii publicznej są bardzo zróżnicowane – podobnie jak środowisko ich pomysłodawców i realizatorów. Mamy nadzieję, że to zróżnicowanie znajdzie swoje odzwierciedlenie na naszym forum" - czytamy w zaproszeniu.

Termin zgłoszenia udziału w forum mija z końcem lipca. Szczegółowe informacje na temat spotkania są dostępne na stronie: https://archeologiapubliczna.umk.pl/pages/main_page/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Dyrektor Polskiego Instytutu Archeologicznego: już najstarsze greckie elity nosiły bursztyn

  • 16.05.2024. Prof. Norman Davies. PAP/Leszek Szymański

    Norman Davies: Polska po II wojnie światowej to kraj sztucznie homogeniczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera