Młoda krew zawiera dwa białka odmładzające mózg

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Korzystny wpływ młodej krwi na organizmy starszych osobników może zależeć od dwóch białek - informuje pismo „PNAS”.

Podczas wcześniejszych badań na zwierzętach naukowcy zaobserwowali, że przetaczanie krwi pobranej od młodych osobników wywiera korzystny wpływ w przypadku niektórych chorób, poprawia także kondycję osobników starszych, w tym ich zdolności poznawcze.

Prof. Thomas Südhof, pracujący na Stanford University laureat medycznego Nobla oraz jego współpracownicy postanowili dokładniej zbadać właściwości młodej krwi. Obserwowali wpływ na ludzkie neurony surowicy krwi pobranej od młodych (dwutygodniowych) oraz starych (liczących 12 do 15 miesięcy) myszy.

W procesie starzenia liczba połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi spada, co skutkuje między innymi problemami z pamięcią.

Surowica pochodząca od młodych myszy wywarła widoczny wpływ na neurony, pobudzając wytwarzanie synaps - struktur odpowiedzialnych za komunikację pomiędzy komórkami. Natomiast pod działaniem surowicy od starszych myszy neurony nie zmieniły się.

Jak wykazały dalsze badania, surowica młodych myszy obfitowała w dwa białka- THBS4 oraz SPARCL1. Oba odgrywają ważne role w procesach wzrostu oraz organizacji komórek w organizmie.

Pod wpływem samych białek THBS4 oraz SPARCL1 w neuronach zaszły podobne zmiany, jak w przypadku „młodej” surowicy – tworzenie synaps oraz rozgałęzień wypustek komórek nerwowych. Zdaniem ekspertów białka, których korzystny wpływ na mózg nie był uprzednio znany mogą w przyszłości pomóc zarówno w łagodzeniu objawów starzenia, jak i leczeniu chorób neurodegeneracyjnych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera