Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
09.05.2019 aktualizacja 09.05.2019

Złoto i platyna ze zderzenia neutronowych gwiazd

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

0,3 proc. najcięższych pierwiastków na Ziemi prawdopodobnie pochodzi z kolizji dwóch gwiazd neutronowych, która 4,6 mld lat temu nastąpiła niedaleko Układu Słonecznego. Wśród nich znajdują się: złoto, platyna, uran, a także jod, który nosimy w naszych ciałach.

Jak wyjaśniają naukowcy z Columbia University i University of Florida, badając znajdowane na Ziemi meteoryty można wiele powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego. Zawierają one m.in. radioaktywne izotopy, które rozkładają się ze znaną prędkością. Dzięki temu można np. określić, kiedy zostały utworzone.

Badacze - autorzy pracy opublikowanej na łamach „Nature” - porównali skład meteorytów z komputerowymi symulacjami Drogi Mlecznej. Analiza ta doprowadziła ich do wniosku, iż ok. 100 mln lat przed powstaniem Układu Słonecznego, mniej więcej 1000 lat świetlnych od obłoku gazu, z którego Układ powstał, doszło do zderzenia dwóch gwiazd neutronowych.

1000 lat świetlnych to stosunkowo niedaleko. Cała galaktyka mierzy ok. 100 tys. lat świetlnych. „Gdyby podobne wydarzenie miało miejsce w podobnej odległości, w naszych czasach, powstałe promieniowanie zdominowałoby całe nocne niebo” - podkreśla astrofizyk prof. Szabolcs Márka z Columbia University.

To pojedyncze wydarzenie, zdaniem badaczy stało się źródłem 0,3 proc. obecnych na Ziemi najcięższych pierwiastków, w tym złota, platyny, uranu, a także kluczowego dla życia jodu.

„Nasze badanie rzuca nowe światło na procesy zaangażowane w powstanie Układu Słonecznego i ustalenie jego składu. Rozpocznie ono nowe poszukiwania w takich dyscyplinach jak chemia, biologia czy geologia, mogące pomóc w rozwiązywaniu kosmicznych zagadek” - twierdzi prof. Imre Bartos z University of Florida.

„Nasza praca dotyczy fundamentalnych pytań stawianych przez ludzkość - skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Trudno jest opisać ogromne emocje, jakie czuliśmy po uświadomieniu sobie, co odkryliśmy i co to oznacza dla poszukiwań odpowiedzi na pytanie o nasze miejsce we Wszechświecie” - relacjonuje współautor dokonania.

Więcej informacji:

https://news.columbia.edu/news/two-neutron-stars-collided-near-solar-system-billions-years-ago (PAP)

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022