Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
07.05.2019 aktualizacja 07.05.2019

Dane w humanistyce - konferencja w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jakie dane są potrzebne humanistom i przedstawicielom nauk o sztuce? Gdzie się one znajdują i do kogo należą? Wyniki badań nad gromadzeniem, przetwarzaniem danych i rozumieniem źródeł w humanistyce przedstawią w dniach 15-17 maja w Warszawie członkowie europejskiej społeczności DARIAH.

Infrastruktura DARIAH ERIC istnieje po to, by rozwijać i wspierać badania w obszarze humanistyki i nauk o sztuce. Powstała decyzją Komisji Europejskiej w 2014 roku. DARIAH to sieć wiążąca ludzi, kompetencje, informacje, wiedzę, treści, metody, narzędzia i technologie. Integruje ona badania i przedsięwzięcia z zakresu humanistyki cyfrowej z całej Europy. Zrzeszone w niej instytucje z krajów członkowskich UE, zespoły badawcze, naukowcy oraz inni zainteresowani, mogą co roku uczestniczyć w otwartej konferencji. Wykłady i warsztaty skupiają naukowców, specjalistów od technologii i analizy danych oraz przedstawicieli instytucji dziedzictwa kulturowego.

W tym roku wydarzenie to organizowane jest w Warszawie. Tematem spotkania będą "Dane w humanistyce". Humaniści zastanowią się, czy wykorzystywane przez nich dane są rzeczywiście tak bardzo skomplikowane. Jeżeli tak, to z czego to wynika? W jaki sposób definicje i konceptualizacje terminu "dane" odpowiadają dotychczasowemu rozumieniu źródeł w humanistyce i naukach o sztuce? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć prelegenci i uczestnicy nieformalnych dyskusji.

Głównym organizatorem DARIAH Annual Event 2019 jest Uniwersytet Warszawski - koordynator konsorcjum DARIAH-PL, złożonego z kilkunastu polskich uniwersytetów i jednostek naukowych. Wydarzenie będzie otwarte dla osób, które chciałyby zaprezentować wyniki swoich badań i nawiązać współpracę naukową. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej konferencji. 

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022