
Chińska porcelana trafiała do odbiorców w Europie już w okresie IX-X wiek, a nie dopiero w XVI wieku. O wnioskach z analiz znalezisk archeologicznych w Hiszpanii informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Badania przeprowadzone przez archeologów z angielskiego Uniwersytetu w Durham oraz chińskiego Muzeum Pałacowego w Pekinie wykazały, że skorupy chińskiej porcelany odkryte na stanowiskach archeologicznych w Saragossie, Almerii i Walencji pochodzą z czasów panowania w Chinach Dynastii Tang (618-907 r.) oraz Song (960-1279 r.).
Jak poinformował prof. Chris Gerrard z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Durham, wyniki tych badań dowodzą, że już w czasach Dynastii Tang istniały drogi handlowe związane z Morskim Jedwabnym Szlakiem, wiodące z Chin pośrednio lub bezpośrednio do krajów basenu Morza Śródziemnego.
Według naukowców arabscy kupcy mogli sprowadzać do Hiszpanii porcelanę bezpośrednio z Chin, zanim towary tego rodzaju trafiły do takich ośrodków wymiany handlowej, jak porty nad Oceanem Indyjskim oraz nad Morzem Czerwonym.
Wcześniej w oparciu o dane ze źródeł historycznych archeolodzy i historycy przypuszczali, że chińską porcelanę sprowadzano do Europy dopiero w XVI wieku, a w czasach Dynastii Tang Morski Jedwabny Szlak sięgał z Chin tylko do wybrzeży Oceanu Indyjskiego.
Jak poinformował Wang Guangyao, wicedyrektor Instytutu Archeologii Muzeum Pałacowego, wyroby z porcelany ze stanowisk archeologicznych w Hiszpanii zostały wyprodukowane w okresie IX-XI wiek w najsłynniejszych ówczesnych chińskich wytwórniach, m.in. Yaozhou, Ding oraz Jingdezhen.
Według dr Zhang Rana z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Durham, wyniki badań chińsko-brytyjskiego zespołu naukowców świadczą o bardzo ważnej roli Chin w rozwoju wczesnego światowego handlu morskiego oraz kontaktów gospodarczych i kulturowych między Wschodem a Zachodem. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.