Rozpoczął się "Tydzień otwarty dla chorych na padaczkę"

W poniedziałek 3 marca rozpoczął się &quot;<strong>Tydzień otwarty dla chorych na padaczkę</strong>&quot;, w ramach którego pacjenci z tym schorzeniem mogą skorzystać z bezpłatnych badań - poinformował koordynator akcji Tomasz Cymerman. Przez 5 kolejnych dni - od 3 do 7 marca, w godzinach do 15.00 do 20.00 - lekarze specjalizujący się w terapii padaczki, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, będą udzielać bezpłatnych porad w gabinetach Mazowieckiego Centrum Epidemiologii i Neurologii Dziecięcej w Warszawie.

Jest to już czwarta edycja "Tygodnia otwartego dla chorych na padaczkę". Na pomysł zorganizowania akcji wpadła przed sześciu laty dr Jolanta Bielicka- Cymerman, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę.

"Chodziło o to, że w Polsce nie wszyscy chorzy na padaczkę mają dostęp do wysokiej klasy specjalistów leczących tę poważną chorobę neurologiczną" - powiedział Tomasz Cymerman, koordynator akcji. "Nam udało się zebrać wokół tego przedsięwzięcia lekarzy klinicystów wysokiej klasy. Jest to ważne, bo aby dobrze radzić sobie z padaczką potrzeba olbrzymiej wiedzy i praktyki" - podkreślił.

Według Cymermana, pacjenci korzystający z porad lekarskich w ramach tygodnia otwartego to przeważnie chorzy, u których wszelkie metody leczenia padaczki zawiodły, albo osoby, które chcą zweryfikować postawioną im diagnozę.

Padaczka jest określana jako przewlekłe zaburzenia czynności mózgu (nadmierne wyładowania komórek nerwowych), które prowadzą do wystąpieniem napadów - w postaci drgawek bądź krótkotrwałych zaburzeń świadomości.

Wśród przyczyn padaczki naukowcy wymieniają wady mózgu i czynniki genetyczne. W wielu przypadkach podłoże schorzenia nie jest jednak znane.

Padaczka jest najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego. W 75 proc. przypadków zaczyna się rozwijać przed 19 rokiem życia, a nierzadko występuje już w pierwszym roku. W Polsce choruje na nią około 400 tys osób.

"Tydzień otwarty dla chorych na padaczkę" jest współorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę, Mazowieckie Centrum Epileptologii i Neurologii Dziecięcej oraz Centrum Medycyny Sportowej.

Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów: 022 825 68 82; 022 825 61 39 lub 0 606 669 215. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera