Mentor znaczy mistrz

Do polskich księgarń trafił <strong>&quot;Mentoring w działaniu&quot;</strong> - podręcznik i poradnik opracowany przez grupę brytyjskich naukowców: Davida Megginsona, Davida Clutterbucka, Boba Garvey&#39;a, Paula Stokesa i Ruth Garrett-Harris. &quot;Jeśli wasze życie zawodowe nie wygląda tak, jak byście chcieli, koniecznie sięgnijcie po tę książkę - radzi, w imieniu wydawnictwa Rebis, Bogdan Tobiszowski. - To doskonała lektura dla menedżerów, konsultantów, studentów, mentorów i ich uczniów&quot;.

Mentoringáto partnerska relacja między mistrzem a uczniem zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Relacja taka, którą można przenieść także na grunt uczelniany (wykładowca- student) czy zawodowy (szef-pracownik), opiera się na inspiracji, stymulowaniu i przywództwie. Uczeń, dzięki odpowiednim zabiegom mistrza - mentora, poznaje siebie i nie obawia się iść własną drogą samorealizacji. Mentoring obejmuje także doradztwo, ewaluację oraz pomoc w programowaniu sukcesu ucznia. á Istnieje wiele sposobów na zmianę kierunku rozwoju kariery. Zdaniem Bogdana Tobiszowskiego z wydawnictwa Rebis, mentoring wydaje się jednym z najciekawszych, ponieważ nie wymaga przemodelowania całego życia zawodowego czy formalnego uczestnictwa w kursach.

"Korzystać z niego mogą wszyscy - od bezrobotnych po wysokiej klasy profesjonalistów i dyrektorów, gdyż zasadniczo polega na udzielaniu drugiej osobie indywidualnej pomocy w przekształcaniu wiedzy, sposobu pracy lub myślenia" - tłumaczy Tobiszowski.

Czy mentor musi być przełożonym ucznia? Czy powinien być starszy bądź bardziej doświadczony? Niekoniecznie. Musi tylko wspierać go w uchwyceniu szerszego znaczenia tego, co się aktualnie dzieje, a co na pierwszy rzut oka może się wydawać nieistotne. Jak więc pomóc sobie, a może i innym? Jak znaleźć osobę, która pomoże nam w podejmowaniu zawodowych decyzji? "Mentoring w działaniu" nie tylko zawiera opisy konkretnych przypadków, ale też wyjaśnia, na czym polega kultura mentoringu, projektowanie programu mentoringowego, relacja mentoringowa i spotkania w jej ramach.

David Megginson jest profesorem doskonalenia zarządzania zasobami ludzkimi przy Sheffield Hallam University oraz współzałożycielem European Mentoring and Coaching Council (EMCC).

David Clutterbuck wykłada mentoring i coaching na Sheffield Hallam University. Jest starszym partnerem w Clutterbuck Associates oraz współzałożycielem EMCC.

W Mentoring and Coaching Research Unit przy Sheffield Hallam University uczą również Bob Garvey, Paul Stokes i Ruth Garrett- Harris.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera