10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości

Norwegia, Svalbard. Lodowiec Hansbreen. Fot. J. Jania. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl
Norwegia, Svalbard. Lodowiec Hansbreen. Fot. J. Jania. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl

<strong>Polscy uczeni różnych specjalności jednoczą siły w wyjątkowym projekcie Komitetu Planeta Ziemia <a href="http://www.pan.pl/" title="Polskiej Akademii Nauk">Polskiej Akademii Nauk</a></strong>. Dzięki ich pracy powstaje objazdowa ekspozycja &quot;10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości&quot;, która 9 kwietnia w Warszawie zainauguruje obchody Światowego Roku Planety Ziemia. Wystawa odwiedzi następnie Sopot, Lublin, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań oraz Górny Śląsk. &quot;Chcemy jak najszerzej upowszechniać wiedzę o naszej planecie. Myślimy także o badaniach naukowych nad problemami integrującymi różne specjalności nauk o Ziemi&quot; - deklaruje prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz, przewodniczący Komitetu Planeta Ziemia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2008 Światowym Rokiem Planety Ziemia. Przedsięwzięcie to, zainicjowane przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych oraz UNESCO, ma ożywić zainteresowanie społeczeństw i rządów naukami o Ziemi. ONZ chce podkreślić znaczenie tych nauk dla jakości życia na planecie Ziemia i sprawić, aby więcej pieniędzy przeznaczano na prowadzenie dalszych badań, koniecznych dla zapewnienia mieszkańcom Ziemi możliwości zdrowego, bezpiecznego i dostatniego życia.


\"  Austria. Ściana domu w dolinie Oetztal. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl

O CO PYTAJĄ NAUKOWCY

Polscy przedstawiciele nauk o Ziemi zamierzają w przejrzysty i zrozumiały sposób objaśniać istotę procesów kształtujących naszą planetę, możliwości zastosowań jej bogactw i korzyści płynące z właściwego użytkowania surowców naturalnych w poszanowaniu środowiska przyrodniczego.


\" Wietnam. Tarasy ryżowe w górach okolic Bac Ha. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl

Środkiem przekazu ma być ekspozycja "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości". Ów cykl prezentacji, powstających pod skrzydłami Komitetu Planeta Ziemia, ma w sposób obrazowy promować badania i upowszechniać wiedzę o Ziemi.

" Pomysłodawcą wystawy jest dyrektor Muzeum Ziemi PAN doc. dr hab. Krzysztof Jakubowski, wiceprzewodniczący komitetu. Autorami 12 plansz są polscy uczeni, w większości członkowie Komitetu Planeta Ziemia, reprezentujący różne specjalności z zakresu geologii, geofizyki i geografii - pracownicy instytutów Polskiej Akademii Nauk, Państwowego Instytutu Geologicznego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego" - wylicza prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz.


Według autorów projektu, najważniejsze problemy, które obecnie stoją przed mieszkańcami Ziemi, to:

1. Woda - czy jej zabraknie?
2. Katastrofy naturalne - można ich uniknąć, czy jesteśmy bezradni?3. Ziemia i zdrowie - konflikt czy harmonia?
4. Zmiany klimatu - jakie będą i co nam przyniosą?
5. Zasoby naturalne - kiedy wyczerpią się, czyli jak z nich korzystać rozumnie?
6. Megamiasta - szansa czy zagrożenie?
7. Wnętrze Ziemi - co i jak dzieje się pod naszymi stopami?
8. Oceany i morza - co kryją ich otchłanie?
9. Gleby - jak dbać o "żyzny naskórek" Ziemi?
10. Ziemia i życie - co decyduje o bioróżnorodności?


\" Pakistan, Kaszmir. Szczelina powstała wskutek trzęsienia ziemi. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl

Prof. Żelaźniewicz podkreśla, że znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania to najważniejsze wyzwanie nauk o Ziemi. Zdaniem organizatorów ekspozycji, poprawa jakości globalnych i lokalnych warunków życia zależy od naszej wiedzy o zachodzących na naszej planecie procesach i zmianach, a także o osiągnięciach nauk o Ziemi, badających geosferę, hydrosferę, biosferę i atmosferę.

POPULARYZACJA NIEJEDNO MA IMIĘ

Profesor zachęca do odwiedzania strony internetowej projektu - http://www.planetaziemia.pan.pl/. Zaznacza, że uczeni planują stale aktualizować i permanentnie rozbudowywać tę stronę, tak by była ona możliwie obszernym źródłem informacji o Ziemi.

"Zamierzamy popularyzować Rok Ziemi poprzez udział w festiwalach nauki w różnych miastach Polski, w Warszawie (22-25 września), Wrocławiu, Poznaniu, Sosnowcu, Lublinie, Krakowie. We współpracy ze szkołami zorganizujemy konkursy wiedzy o Ziemi i okolicznościowe wystawy w lokalnych muzeach" - mówi prof. Żelaźniewicz.

Naukowcy będą się starali dotrzeć do jak najszerszych kręgów społeczeństwa poprzez media: prasę, Telewizję Polską i Polskie Radio.


\" Polska, Kluszkowce. Tatry od północy, na pierwszym planie Pieniny i fragment zaporowego Jeziora Czorsztyńskiego. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl

Ekspozycja objazdowa "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości" zostanie zaprezentowana publicznie w dniu 9 kwietnia 2008 w Muzeum Ziemi PAN, przy ul. Na Skarpie, w Warszawie. Przewodniczący dodaje, że oprócz wystawy Komitet Planeta Ziemia planuje wydanie innych okolicznościowych publikacji: plakatu, kalendarza oraz cyklu kilkunastu broszur popularyzacyjnych.

Uczeni myślą również o badaniach naukowych nad problemami integrującymi różne specjalności nauk o Ziemi.

Komitet Planeta Ziemia został powołany przez PAN na okres 2007- 2009. Współdziała on z komitetami narodowymi i władzami Światowego Roku Planety Ziemia, a także z innymi międzynarodowymi stowarzyszeniami iáorganizacjami naukowymi.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera