
<strong>Polscy uczeni różnych specjalności jednoczą siły w wyjątkowym projekcie Komitetu Planeta Ziemia <a href="http://www.pan.pl/" title="Polskiej Akademii Nauk">Polskiej Akademii Nauk</a></strong>. Dzięki ich pracy powstaje objazdowa ekspozycja "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości", która 9 kwietnia w Warszawie zainauguruje obchody Światowego Roku Planety Ziemia. Wystawa odwiedzi następnie Sopot, Lublin, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań oraz Górny Śląsk. "Chcemy jak najszerzej upowszechniać wiedzę o naszej planecie. Myślimy także o badaniach naukowych nad problemami integrującymi różne specjalności nauk o Ziemi" - deklaruje prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz, przewodniczący Komitetu Planeta Ziemia.
Austria. Ściana domu w dolinie Oetztal. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl
O CO PYTAJĄ NAUKOWCY
Polscy przedstawiciele nauk o Ziemi zamierzają w przejrzysty i zrozumiały sposób objaśniać istotę procesów kształtujących naszą planetę, możliwości zastosowań jej bogactw i korzyści płynące z właściwego użytkowania surowców naturalnych w poszanowaniu środowiska przyrodniczego.
Wietnam. Tarasy ryżowe w górach okolic Bac Ha. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl
Środkiem przekazu ma być ekspozycja "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości". Ów cykl prezentacji, powstających pod skrzydłami Komitetu Planeta Ziemia, ma w sposób obrazowy promować badania i upowszechniać wiedzę o Ziemi.
" Pomysłodawcą wystawy jest dyrektor Muzeum Ziemi PAN doc. dr hab. Krzysztof Jakubowski, wiceprzewodniczący komitetu. Autorami 12 plansz są polscy uczeni, w większości członkowie Komitetu Planeta Ziemia, reprezentujący różne specjalności z zakresu geologii, geofizyki i geografii - pracownicy instytutów Polskiej Akademii Nauk, Państwowego Instytutu Geologicznego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego" - wylicza prof. dr hab. Andrzej Żelaźniewicz.
Według autorów projektu, najważniejsze problemy, które obecnie stoją przed mieszkańcami Ziemi, to:
1. Woda - czy jej zabraknie?
2. Katastrofy naturalne - można ich uniknąć, czy jesteśmy bezradni?3. Ziemia i zdrowie - konflikt czy harmonia?
4. Zmiany klimatu - jakie będą i co nam przyniosą?
5. Zasoby naturalne - kiedy wyczerpią się, czyli jak z nich korzystać rozumnie?
6. Megamiasta - szansa czy zagrożenie?
7. Wnętrze Ziemi - co i jak dzieje się pod naszymi stopami?
8. Oceany i morza - co kryją ich otchłanie?
9. Gleby - jak dbać o "żyzny naskórek" Ziemi?
10. Ziemia i życie - co decyduje o bioróżnorodności?
Pakistan, Kaszmir. Szczelina powstała wskutek trzęsienia ziemi. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl
Prof. Żelaźniewicz podkreśla, że znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania to najważniejsze wyzwanie nauk o Ziemi. Zdaniem organizatorów ekspozycji, poprawa jakości globalnych i lokalnych warunków życia zależy od naszej wiedzy o zachodzących na naszej planecie procesach i zmianach, a także o osiągnięciach nauk o Ziemi, badających geosferę, hydrosferę, biosferę i atmosferę.
POPULARYZACJA NIEJEDNO MA IMIĘ
Profesor zachęca do odwiedzania strony internetowej projektu - http://www.planetaziemia.pan.pl/. Zaznacza, że uczeni planują stale aktualizować i permanentnie rozbudowywać tę stronę, tak by była ona możliwie obszernym źródłem informacji o Ziemi.
"Zamierzamy popularyzować Rok Ziemi poprzez udział w festiwalach nauki w różnych miastach Polski, w Warszawie (22-25 września), Wrocławiu, Poznaniu, Sosnowcu, Lublinie, Krakowie. We współpracy ze szkołami zorganizujemy konkursy wiedzy o Ziemi i okolicznościowe wystawy w lokalnych muzeach" - mówi prof. Żelaźniewicz.
Naukowcy będą się starali dotrzeć do jak najszerszych kręgów społeczeństwa poprzez media: prasę, Telewizję Polską i Polskie Radio.
Polska, Kluszkowce. Tatry od północy, na pierwszym planie Pieniny i fragment zaporowego Jeziora Czorsztyńskiego. Źródło: www.planetaziemia.pan.pl
Ekspozycja objazdowa "10 pytań o Ziemię - przeszłość przyszłości" zostanie zaprezentowana publicznie w dniu 9 kwietnia 2008 w Muzeum Ziemi PAN, przy ul. Na Skarpie, w Warszawie. Przewodniczący dodaje, że oprócz wystawy Komitet Planeta Ziemia planuje wydanie innych okolicznościowych publikacji: plakatu, kalendarza oraz cyklu kilkunastu broszur popularyzacyjnych.
Uczeni myślą również o badaniach naukowych nad problemami integrującymi różne specjalności nauk o Ziemi.
Komitet Planeta Ziemia został powołany przez PAN na okres 2007- 2009. Współdziała on z komitetami narodowymi i władzami Światowego Roku Planety Ziemia, a także z innymi międzynarodowymi stowarzyszeniami iáorganizacjami naukowymi.
PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.