U dinozaurów jaja dojrzewały w organizmach matek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

<p> U owiraptorów inkubacja jaj odbywała się w organizmach matek w temperaturze 35-40 st. C – dowodzą badania fizykochemiczne przeprowadzone na skamieniałościach pochodzących z Chin. Temperatura 35-40 st. C przypomina temperaturę ciała dzisiejszych ptaków.</p> <p> Badania przeprowadził francusko-chiński zespół paleontologów pod kierunkiem Romaina Amiota z Laboratoire de geologie de Lyon, CNRS (Francja).</p> <p> Naukowcy analizowali siedem skamieniałych jaj owiraptorów datowanych na 70 mln lat.</p> <p> Sposób rozmnażania się i inkubacji jaj u dinozaurów wzbudza liczne dyskusje wśród paleontologów. Próby rekonstrukcji tego aspektu fizjologii i zachowania dinozaurów podejmowano analizując kształt jaj czy budowę gniazd. W najnowszych badaniach zastosowano analizy fizykochemiczne, dzięki którym ustalono temperaturę, w jakiej formowały się zarodki.</p> <p> Owiraptory należały do opierzonych, dwunogich dinozaurów, zaopatrzonych w dziób i mierzących do dwóch metrów wysokości.(PAP)</p> <p> krx/ agt/</p>

U owiraptorów inkubacja jaj odbywała się w organizmach matek w temperaturze 35-40 st. C – dowodzą badania fizykochemiczne przeprowadzone na skamieniałościach pochodzących z Chin. Temperatura 35-40 st. C przypomina temperaturę ciała dzisiejszych ptaków.

Badania przeprowadził francusko-chiński zespół paleontologów pod kierunkiem Romaina Amiota z Laboratoire de geologie de Lyon, CNRS (Francja).

Naukowcy analizowali siedem skamieniałych jaj owiraptorów datowanych na 70 mln lat.

Sposób rozmnażania się i inkubacji jaj u dinozaurów wzbudza liczne dyskusje wśród paleontologów. Próby rekonstrukcji tego aspektu fizjologii i zachowania dinozaurów podejmowano analizując kształt jaj czy budowę gniazd. W najnowszych badaniach zastosowano analizy fizykochemiczne, dzięki którym ustalono temperaturę, w jakiej formowały się zarodki.

Owiraptory należały do opierzonych, dwunogich dinozaurów, zaopatrzonych w dziób i mierzących do dwóch metrów wysokości.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera