Zaobserwowano węże polujące w grupie

Węże, które uważane są za samotnych łowców, potrafią zsynchronizować swoje działania z innymi przedstawicielami gatunku, by zwiększyć szansę na udane polowanie – czytamy na łamach „Animal Behavior and Cognition”.

Naukowcy z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville (USA) obserwowali zachowanie boa kubańskich (Epicrates angulifer) – występujących na Kubie węży z rodziny dusicielowatych - podczas polowania na nietoperze zamieszkujące okoliczne jaskinie.

Zauważyli, że strategia węży polegała głównie na zwisaniu ze sklepienia u wejścia do jaskini i przechwytywaniu przelatujących o zmierzchu i o świcie nietoperzy.

Jeśli na miejscu był tylko jeden wąż, nie zawsze zdołał on pochwycić ofiarę. Jeśli było ich kilka, synchronizowały one swoje działania - rozlokowywały się w równych odstępach u wejścia do jaskini - i tworzyły mur nie do przebicia. Nietoperze nie miały szans umknąć drapieżnikom, a każdy wąż mógł liczyć na suty posiłek.

Jest to jeden z nielicznych przypadków, gdy udało się zaobserwować węże, i w ogóle gady, polujące w grupach. O zwyczajach łowczych węży generalnie wiadomo bardzo niewiele.

„Możliwe, że skoordynowane polowanie nie jest wśród węży rzadkością, ale potwierdzenie tego faktu wymagałoby wielu cierpliwych badań terenowych” – komentuje jeden z badaczy Vladimir Dinets.

Więcej na temat badania można przeczytać pod adresem: DOI: 10.12966/abc.02.02.2017 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zarejestrowano pierwsze chwile tworzenia się serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja obliczyła objętość wszystkich lodowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera