
Dzieci w wieku szkolnym osiągają lepsze wyniki w testach pamięci operacyjnej, gdy zadania wykonują w pomieszczeniu pachnącym olejkiem rozmarynowym – twierdzą badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Northumbria.
Pozytywny wpływ rozmarynu na pamięć wykazano już wcześniej – w badaniach prowadzonych na osobach dorosłych. Teraz podczas konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego w Brighton pracownicy Uniwersytetu Northumbria zaprezentowali wyniki eksperymentu świadczącego o tym, że zapach rozmarynu korzystnie oddziałuje też na funkcje pamięci u dzieci.
Badacze przeprowadzali różnego rodzaju testy pamięci na uczniach w wieku 10-11 lat. W badaniu brało udział 40 dzieci, które zostały losowo przypisane do grupy testowanej w zwykłej klasie, bądź grupy testowanej w klasie z rozpylonym aromatem rozmarynu.
Analiza wyników pokazała, że dzieci wykonujące zadania w pomieszczeniu pachnącym rozmarynem osiągały w testach lepsze rezultaty, niż dzieci przebywające w klasie bez rozpylonego zapachu. Szczególnie widoczne było to w przypadku testu polegającego na zapamiętaniu jak największej ilości słów, czyli testu mierzącego sprawność pamięci roboczej.
„W jaki sposób rozmaryn wywołuje tego typu efekty? – nadal nad tym debatujemy. Być może zapach rozmarynu wpływa na elektryczną aktywność mózgu albo umożliwia wchłanianie farmakologicznie aktywnych składników…” – zastanawia się dr Mark Moss, jeden z autorów badania.
„W każdym razie wiemy, że słaba pamięć robocza jest powiązania z kiepskimi osiągnięciami w szkole, a wyniki naszego badania stwarzają możliwość przeprowadzenia prostej, lecz efektywnej interwencji pozwalającej na poprawę tych osiągnięć” – dodaje badacz. (PAP)
ooo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.