Koty lubią kontakt z człowiekiem

Koty mogą lubić interakcję z człowiekiem znacznie bardziej niż się powszechnie sądzi – sugerują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Oregon State University i Monmouth University w USA.

Badacze opisują w piśmie „Behavioral Processes” eksperyment przeprowadzony na dwóch grupach kotów: mieszkających z ludźmi oraz w schronisku. Każda z grup liczyła po 19 osobników.

Celem badania była ocena, do jakiego stopnia różne rzeczy są dla kotów atrakcyjne i stymulujące. Każde ze zwierząt było izolowane od innych przez 2,5 godziny, następnie zaś dostawało do wyboru trzy rzeczy wybrane z czterech możliwych kategorii: jedzenie, zabawka, stymulacja zapachem oraz interakcja z człowiekiem. Poziom zainteresowania każdą rzeczą był mierzony w oparciu o kolejność, w jakiej koty do nich podchodziły oraz czas, jaki przy nich spędzały.

Pomiędzy preferencjami indywidualnych kotów występowały duże różnice – nie miały one jednak związku z miejscem, w którym zwierzęta żyły. Ponad połowa kotów najchętniej jednak wybierała interakcję z człowiekiem. Spędzanie czasu z ludźmi było wybierane nawet kiedy alternatywę stanowiło jedzenie; interakcja z człowiekiem zajmowała kotom średnio 65 proc. czasu trwania badania.

Sugeruje to, że koty lubią spędzać czas z ludźmi, niezależnie od tego, jak się przy nich zachowują – tłumaczą naukowcy. Dodają przy tym, że koty są najprawdopodobniej po prostu niezrozumiane. Z kolei przekonanie, że nie garną się do kontaktów z człowiekiem, wynika przede wszystkim z braku wiedzy na temat tego, jaki rodzaj stymulacji jest dla kotów najbardziej atrakcyjny. (PAP)

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera