Niebieskoocy mają wspólnego przodka

Ludzie o niebieskich oczach mają jednego wspólnego przodka, ponieważ za niebieską barwę tęczówki odpowiada pojedyncza mutacja genetyczna – dowodzą naukowcy na łamach periodyku „Human Genetics”.

Według najnowszych badań ludzie o niebieskich oczach mają wspólnego przodka. Naukowcy zidentyfikowali jedną mutację genetyczną, która zaszła 6-10 tys. lat temu, powodując niebieski kolor u wszystkich niebieskookich ludzi żyjących obecnie na Ziemi.

"Pierwotnie wszyscy mieliśmy brązowe oczy” – wyjaśnia prof. Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Jednak mutacja genetyczna, która wpłynęła na gen o nazwie OCA2, doprowadziła do wytworzenia się swego rodzaju genetycznego przełącznika, który „wyłączał” możliwość pojawiania się brązowych oczu.

Gen OCA2 odpowiedzialny jest za działanie tzw. białka P, zaangażowanego w wytwarzanie melaniny - pigmentu, który barwi nasze włosy, oczy i skórę.

Jednak ten przełącznik, który ulokowany jest na genie przylegającym do OCA2, nie wyłącza tego genu całkowicie, ale ogranicza jego działanie, redukując wytwarzanie melaniny w tęczówce. Rezultatem są niebieskie oczy, a nie brązowe. Jeżeli zaś gen zupełnie nie działa, skutkuje to bielactwem.

Zdaniem naukowców wszyscy posiadacze niebieskich oczu odziedziczyli ten sam mechanizm genetyczny, a zatem wszyscy pochodzą od jednego wspólnego przodka. Z kolei posiadacze brązowych oczu wykazują się większą różnorodnością genetyczną w rejonie DNA odpowiadającym za wytwarzanie melaniny.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera