Nadmiar liczi na pusty żołądek może być zabójczy dla dziecka

Jedzenie owoców liczi na pusty żołądek było w Indiach przyczyną zgonów setek dzieci – informuje pismo „The Lancet”.

Liczi to owoc od wieków cieszący się dobrą opinią. Chętnie spożywali go chińscy cesarze, a współcześni eksperci doceniają wysoką zawartość witaminy C, właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe.

Przez ponad 20 lat w graniczącym z Nepalem indyjskim stanie Bihar pozornie zdrowe dzieci dostawały drgawek i traciły przytomność. Niemal połowa z nich umierała - rocznie około setki. Badania przeprowadzone przez naukowców z USA i Indii sugerują, że przyczyną setek zgonów mogło być zatrucie jedzonymi na pusty żołądek owocami liczi.

Większość ofiar pochodziła z okolic, gdzie uprawia się większość indyjskich liczi. Ubogie dzieci zjadały owoce, które spadły na ziemię w sadach. Liczi zawierają co prawda sporo cukrów, są w nich jednak także toksyny hamujące zdolność organizmu do wytwarzania glukozy. U małych dzieci, które nie jadły kolacji, poziom glukozy był już i tak niski. W nocy budziły się z krzykiem, potem dostawały drgawek i traciły przytomność. Pojawiał się zagrażający życiu obrzęk mózgu.

Naukowcy badający chore dzieci przyjmowane do szpitala w Muzaffarpur (Bihar) od maja do lipca 2014 roku dostrzegli podobieństwo z ogniskiem podobnej choroby na Karaibach. Również u tamtejszych dzieci dochodziło do obrzęku mózgu i drgawek. Na Karaibach winowajcą okazał się owoc bligii pospolitej (ackee fruit), która zwiera hipoglicynę – toksynę hamującą wytwarzanie glukozy przez organizm. Jak się okazało, spokrewnione z bligią liczi także zawiera hipoglicynę.

Aby zapobiec dalszym zachorowaniom, biharscy pracownicy ochrony zdrowia zalecili rodzicom upewnianie się, że dziecko jadło kolację, oraz ograniczenie spożycia liczi. W razie wystąpienia typowych objawów trzeba postępować jak w przypadku hipoglikemii – szybko podać zastrzyk glukozy.

Od czasu wprowadzenia nowych zaleceń liczba zgłoszonych przypadków zatrucia liczi spadła z kilkuset do około 50 rocznie. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera