Krab palmowy szczypie rekordowo

Szczypce kraba palmowego (Birgus latro) ściskają silniej niż szczypce wszystkich innych skorupiaków i szczęki niemal wszystkich zwierząt lądowych – informuje serwis BBC News.

Krab palmowy to żyjący na tropikalnych wyspach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego gatunek spokrewniony z morskimi krabami pustelnikami. W odróżnieniu od większości krabów jest dobrze przystosowany do życia na lądzie - wraca do morza tylko, by złożyć jaja.

Jest największym lądowym stawonogiem – długość ciała dochodzi do 40 centymetrów, rozpiętość szczypiec do metra, waga może przekraczać 4 kg.

Kraby te są bardzo silne – potrafią unieść nawet 28 kilogramów, co odpowiada wadze kilkuletniego dziecka. Niektóre osobniki kradną z domów błyszczące przedmioty – jak patelnie czy srebrne sztućce. Dlatego bywają nazywane rabusiami kokosowymi, złodziejami palmowymi lub krabami rozbójnikami. Jak wskazuje nazwa oficjalna, potrafią wspinać się na palmy.

Szczypiec używają do rozłupywania kokosów, walki z innymi osobnikami oraz obrony przed napastnikiem.

Karol Darwin, który podczas podróży okrętem „Beagle” obserwował kraby palmowe na pacyficznych Wyspach Kokosowych, opisał je jako skorupiaki „monstrualnych rozmiarów”. Gdy kapitan Moresby zamknął jednego w mocnym blaszanym pudełku po herbatnikach i zabezpieczył drutem, krab bez trudu się uwolnił odginając blachę i przebijając ją w wielu miejscach.

Teraz japońscy naukowcy z Okinawa Churashima Foundation zmierzyli za pomocą sensora siłę, z jaką ściskają szczypce 29 dziko żyjących krabów palmowych z Okinawy.

Jak się okazało, duży krab palmowy może ściskać z siłą ponad 3000 newtonów (około 300 kilogramów), przewyższając pod tym względem inne skorupiaki, na przykład homary. Także żadne zwierzę lądowe – poza aligatorem (9000 newtonów) nie jest w stanie ugryźć z siłą przewyższającą uszczypnięcie kraba palmowego. Lepiej nie drażnić tych skorupiaków.(PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera