Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
28.10.2016 aktualizacja 28.10.2016

Zmodyfikowane komary mają chronić przed wirusem Zika

W Brazylii i Kolumbii specjaliści zamierzają uwolnić do środowiska miliony zmodyfikowanych komarów, żeby zmniejszyć ryzyko zakażenia ludzi wirusem Zika oraz innymi chorobami przenoszonymi przez owady Aedes aegypti - informuje „BBC News”.

Przez 6 ostatnich lat pierwsze zmodyfikowane komary były na próbę uwalniane zarówno w Brazylii i Kolumbii, jak i w Wietnamie oraz Australii - żeby sprawdzić, na ile jest to bezpieczne. Teraz przewiduje się umieszczenie większej liczby tych owadów na początku 2017 r. w rejonie Rio de Janeiro oraz Bello w Kolumbii.

Zmodyfikowane komary Aedes aegypti zawierają bakterię o nazwie Wolbachia, która żyje w cytoplazmie zainfekowanych komórek i jest przenoszona na następne pokolenia w komórkach jajowych, co z kolei zakłóca ich rozmnażanie się.

Wolbachia powszechnie występuje w naturze, zakażonych jest nią 60 proc. występujących na świecie owadów i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Prof. Scott O\'Neill z Pogramu Eliminacji Choroby Denga wyjaśnia, że komary Aedes aegypti z tą bakterią utrudnią wirusowi Zika namnażanie się. Przy okazji mają wywołać reakcję odpornościową, który sprawi, że komary staną się bardziej odporne na tego wirusa, jak i patogeny wywołujące inne zakażenia, np. chorobę denga.

Specjalista podkreśla, że dotychczasowe eksperymenty wykazały, że uwolnienie zmodyfikowanych komarów nie powoduje nowych zagrożeń dla środowiska i nie jest groźne dla ludzi. (PAP)

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022