Krótkie łapki tyranozaura

Krótkie przednie łapy potężnego drapieżcy, tyranozaura, to jedna z największych zagadek paleontologii. Naukowcy przystąpili obecnie do jej rozwiązywania – informuje serwis Science Daily.

Zamierzając rozwiązać zagadkę, naukowcy postanowili prześwietlić kość kończyny przedniej słynnej Sue - kompletnego szkieletu tyranozaura eksponowanego w Field Museum w Chicago.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą niezwykle silnych promieni rentgenowskich w zaawansowanym synchrotronie amerykańskim Advanced Photon Source w Argonne National Laboratory. Promienie rentgenowskie są w nim milion razy silniejsze niż w gabinecie lekarskim.

„Promienie rentgenowskie dadzą nam tak dokładny obraz naczyń krwionośnych i przyczepów mięśniowych w kości, jakiego dotąd nie widzieliśmy” - wyjaśnia Carmen Soriano z Advanced Photon Source. Jak dodaje, pozyskane dane pozwolą dużo lepiej zrozumieć biologię tyranozaura.

Przeprowadzono już prześwietlanie niewielkiej powierzchni obu kości kończyn przednich do ok. pięciu cm wgłąb.

„Zrozumienie subtelnej wewnętrznej morfologii szkieletu pomoże nam w wyjaśnieniu, jak kończyna poruszała się i do czego mogła służyć” - opisuje Soriano.

Jak informują badacze, kości Sue zwrócono już do muzeum, obecnie zaś trwa analiza danych.

Więcej informacji na stronie http://www.anl.gov. (PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Kamienne narzędzia sprzed 100 tys. lat odkryto w austriackim Tyrolu

  • 15.07.2025  EPA/SARAH YENESEL

    Największy meteoryt marsjański sprzedano za 5 milionów dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera