Nauki Przyrodnicze na Scenie - w piątek i sobotę w Poznaniu

Wykłady, przedstawienia i naukowe demonstracje prowadzone przez uczniów i nauczycieli wypełnią dwa dni Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie. Impreza odbędzie się w piątek i sobotę (16-17 września) na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu.

Festiwal jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów. Wykłady i pokazy realizowane są przez uczniów i nauczycieli liceów, gimnazjów i zespołów szkół. Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Festiwal wyłoni kandydatów do polskiej delegacji (co najmniej 13-osobowej) na festiwal europejski w Debrecen (Węgry) w 2017 roku.

W ramach jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu można się będzie dowiedzieć np., czy przedszkolak może unieść worek wypełniony powietrzem i jaki jest wspólny problem człowieka i niedźwiedzi polarnych.

Przewidziano liczne demonstracje, podczas których będzie można się przekonać m.in. o magicznej mocy rzodkiewki i aronii, posłuchać koncertu fal dźwiękowych czy wykonać doświadczenia z użyciem balonu. W ramach prezentacji multimedialnych można się z kolei dowiedzieć, jak wygląda pomiar zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w pobliżu miasta Sulęcin, czy skrobia jest plastikiem przyszłości i kim jest "alergiczny sierściuch".

Będą też przedstawienia, np. "Brzydotę pańskiego krawata można wytłumaczyć matematycznie", "Nie zadzieraj z maszynami prostymi" czy "Mały Książę w świecie nauki".

W czasie trwania festiwalu będzie można też oglądać wystawy: Świat przed erą cyfrową, Układ Słoneczny czy Oblicza Księżyca (zdjęcia Księżyca oraz jego kraterów wykonane przez uczniów).

Oprócz wykładów dla uczniów przewidziano również warsztaty dla nauczycieli. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie http://www.sons.amu.edu.pl/

"Uczestnicy festiwalu krajowego, i następnie - europejskiego - podnoszą kwalifikacje, przedstawią osiągnięcia dydaktyczne, wymienią doświadczenia, nawiążą nowe kontakty zawodowe i doskonalą umiejętności językowe. Doświadczenia te zostaną potem udostępnione zainteresowanym za pośrednictwem naszej witryny internetowej i na specjalnym seminarium. Dzięki temu Polska i Europa lepiej wykorzystują obiektywnie statystycznie malejące zainteresowanie tymi przedmiotami wśród kształcącej się młodzieży w kraju i w całej Unii Europejskiej" - podkreśla przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie, dr hab. Grzegorz Musiał z Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu.

Jak dodał, strona polskiej edycji festiwalu jest włączona w portal internetowy festiwalu europejskiego (http://www.science-on-stage.eu/). Uczniowie i nauczyciele mogą tam znaleźć materiały pomocne w bardziej efektywnym nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. "Nauczyciele polscy mogą tam również uzyskać wsparcie organizacyjne i finansowe dla współpracy w realizacji wspólnych projektów dydaktycznych z nauczycielami z innych krajów" - powiedział dr Musiał.

Serwis Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

  • 28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

    Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera