Algorytm z MIT zwiększa szybkość łączy internetowych | Nauka w Polsce

Algorytm z MIT zwiększa szybkość łączy internetowych

Badacze z MIT opracowali sposób na nawet kilkukrotne zwiększenie przepustowości łączy internetowych podczas dużych zgromadzeń – poprzez koordynację sygnałów z wielu routerów. Szczegóły na stronie uczelni.

W miejscach, w których gromadzi się dużo ludzi - np. na lotniskach, koncertach czy wydarzeniach sportowych – instaluje się wiele routerów. Jednak działając równocześnie, mogą one się nawzajem zakłócać, co skutkuje znacznym obniżeniem szybkości połączenia.

Nowa metoda opiera się na ulepszeniu współpracy pomiędzy routerami działającymi w jednej sieci.

Naukowcy z MIT opracowali algorytm przetwarzający sygnał z routera w taki sposób, aby routery mogły przesyłać dane na tej samej częstotliwości, nie wchodząc sobie w drogę. Skoordynowane sygnały mogą dzięki temu podróżować do poszczególnych odbiorców bez negatywnego wpływu na jakość połączenia.

„W świecie dzisiejszych sieci bezprzewodowych nie da się rozwiązać problemu wolnych połączeń poprzez dodawanie jeszcze większej liczby nadajników, ponieważ wciąż będą się one nawzajem zakłócać” – tłumaczy Ezzeldin Hamed, jeden z członków zespołu badawczego.

"Odpowiedzią na ten problem jest takie zaprogramowanie punktów dostępu, aby ze sobą współpracowały i efektywnie wykorzystywały dostępne spektrum" - dodaje.

Technologia nazywa się MegaMIMO 2.0 i jest rozszerzeniem technologii MegaMIMO, koordynującej różne anteny znajdujące się w jednym punkcie dostępu. System przetestowano dotychczas jedynie w kontrolowanym środowisku: badacze z MIT stworzyli imitację sali konferencyjnej za pomocą czterech laptopów poruszających się na robotach Roomba. Wynik tego testu wskazuje, że dzięki MegaMIMO 2.0 szybkość transferu danych może wzrosnąć 3,3-krotnie, zaś zasięg sygnału – co najmniej dwukrotnie.

Technologia może potencjalnie pomóc w rozwiązaniu podobnych problemów z zakłóceniami w sieciach komórkowych - podkreślają badacze. Następnym krokiem w rozwoju MegaMIMO 2.0 ma być próba skoordynowania kilkudziesięciu routerów, co może jeszcze bardziej zwiększyć przepustowość.

„Metoda ta pozwala na dostarczanie WiFi w zupełnie nowy sposób na kampusach uniwersyteckich i w przedsiębiorstwach” – komentuje prof. Sachin Katti z Uniwersytetu Stanforda. - „Podczas gdy aktualnie oferowane rozwiązania mają problemy związane z niewielką, nierównomierną wydajnością, ta technologia ma szansę dostarczyć połączenie o wysokiej wydajności każdemu użytkownikowi.” (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera