
Absolwenci Politechniki Krakowskiej mają swój własny portal. Projekt ma służyć integracji wychowanków i budowaniu ich więzi z uczelnią.
„Wspaniałe kariery zawodowe naszych wychowanków świadczą o wysokiej jakości wykształcenia, zdobywanego na naszej uczelni przez kolejne pokolenia inżynierów. Lata studiów na Politechnice Krakowskiej zbudowały więzi, które warto pielęgnować i wciąż rozwijać” – zaznacza rektor PK prof. Kazimierz Furtak.
PK od 2012 r. prowadzi badania losów swoich absolwentów. Zgodnie z nimi, zdecydowana większość absolwentów studiów I stopnia kontynuuje naukę na studiach magisterskich, bardzo często wybierając ponownie Politechnikę Krakowską na swoją macierzystą uczelnię.
Ponad dwie trzecie absolwentów, którzy opuszczają mury Politechniki Krakowskiej po skończeniu I stopnia studiów, podejmuje pracę zarobkową. Ponad połowa pracujących deklaruje, że wykonywana przez nich praca jest zgodna z profilem wykształcenia.
Analiza statusu zawodowego absolwentów studiów II stopnia wskazuje, że z każdym rokiem coraz więcej absolwentów znajduje pracę w ciągu roku od ukończenia studiów magisterskich, a dla części z przebadanych osób jest to już kolejne podjęte zatrudnienie.
Po roku od ukończenia studiów II stopnia większość absolwentów ma umowę o pracę, głównie na czas nieokreślony lub roczny czas określony. Są też usatysfakcjonowani zatrudnieniem zgodnym z wykształceniem. Ponad trzy czwarte absolwentów stwierdziło, że pracuje w swojej branży.
Jedna trzecia absolwentów Politechniki pracuje w firmach liczących ponad 250 osób, w których potrzebni są specjaliści.
Mediana początkowych zarobków znajduje się w przedziale 2,5 – 3 tys. zł brutto i wraz z nabytym doświadczeniem wzrasta.
W ciągu roku od ukończenia studiów ponad 40 proc. absolwentów zdążyło awansować w swoim obecnym miejscu pracy. Ścieżka awansu jest jeszcze bardziej widoczna w badaniach po trzech latach od ukończenia studiów.
Z biegiem lat sytuacja badanych absolwentów na rynku pracy jest coraz bardziej korzystna. Jak wskazują wyniki dwóch roczników przebadanych po trzech latach od ukończenia studiów (2011 i 2012), w porównaniu do danych sprzed dwóch lat wzrasta poziom zatrudnienia, rośnie odsetek przedsiębiorców oraz zatrudnionych zgodnie z profilem kształcenia.
Mediana zarobków absolwentów po trzech latach od ukończenia studiów mieści się w przedziale 3,5 – 4 tys. zł brutto. Własną firmę prowadziło nieco ponad 10 proc. absolwentów. Część z nich jednocześnie miało formalne zatrudnienie u pracodawcy.
Absolwenci deklarowali, że mają stabilną pozycję w firmie. U obecnego pracodawcy pracowali średnio dwa lata, a blisko dwie trzecie z nich było zatrudnionych na o umowę o pracę na czas nieokreślony. Badanych cechowała wysoka satysfakcja z wykonywanej pracy i większość planowała nadal tam pracować.
Odsetek osób planujących zmienić pracę był mniejszy niż 30 proc. Z analizy wynika, że pracownicy mniejszych firm częściej planowali zmienić pracę, a głównymi czynnikami motywującymi do tego były większe perspektywy rozwoju zawodowego oraz szanse na awans.
Ponad 10 proc. absolwentów badanych roczników kontynuowało studia (w tym 6 proc. to doktoranci). Równie chętnie absolwenci dokształcali się na studiach podyplomowych.
PAP - Nauka w Polsce
bko/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.