Ostrych białaczek szpikowych jest co najmniej 11

Jak wykazały dokładne analizy genetyczne, ostra białaczka szpikowa (AML) to w rzeczywistości co najmniej 11 odrębnych chorób – informuje "New England Journal of Medicine”.

Ostra białaczka szpikowa jest spowodowana nowotworowym rozrostem obecnych w szpiku wczesnych postaci komórek prekursorowych krwi – powstają ogromne ilości tak zwanych blastów. To jedna z najczęstszych chorób nowotworowych krwi - stanowi około 80 proc. ostrych białaczek u osób dorosłych. Zapadalność na chorobę rośnie wraz z wiekiem. Często przebiega bardzo agresywnie, zwłaszcza u starszych pacjentów.

Pięć lat od momentu rozpoznania choroby przeżywa około 20 proc. chorych. Leczenie opiera się przede wszystkim na chemioterapii oraz przeszczepie szpiku. Dobierając sposób leczenia, lekarze opierają się głownie na badaniu mikroskopowym szpiku, pozwalającym określić rodzaj nieprawidłowości chromosomalnych. Jednak losy dwóch osób o takim samym obrazie komórek mogą być zupełnie różne mimo identycznego leczenia.

Znacznie bardziej szczegółowe były badania przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem doktora Petera Campbella z Wellcome Trust Sanger Institute, obejmujące ponad 1500 pacjentów. Dokonano bowiem dokładnej analizy genetycznej każdego nowotworu. Naukowcy przyjrzeli się ponad 100 genom, o których wiadomo, że mogą mieć związek z białaczką. Zbadali także, jak te geny wzajemnie na siebie oddziałują. W rezultacie udało się wyodrębnić co najmniej 11 głównych grup o charakterystycznych cechach genetycznych i klinicznych.

Zaobserwowane przez naukowców genetyczne różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami AML mogą tłumaczyć, dlaczego niektórzy pacjenci znacznie lepiej reagują na leczenie niż inni. Autorzy badań uważają, że nowy podział pomoże w opracowywaniu badań klinicznych, pozwalających określić skuteczność leczenia, a co za tym idzie – pozwoli lepiej dobierać leczenie do genetycznego profilu białaczki oraz pewniej rokować co do dalszych losów pacjenta.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera