Ryby rozpoznają ludzkie twarze

Ryby z rodziny strzelczykowatych posiadają wyjątkowe zdolności wizualne. Pomimo braku wyspecjalizowanych ośrodków w mózgu, potrafią rozpoznawać ludzkie twarze – czytamy w „Scientific Reports”.

Zwykło się uważać, że odróżnianie ludzkich twarzy stanowi nie lada wyzwanie, bo wymaga dobrze rozwiniętych funkcji wzrokowych i poznawczych, które mieszczą się w obrębie kory nowej – części mózgu nie występującej u ryb.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego (W. Brytania) oraz Uniwersytetu w Queensland (Australia) wykazali, że ryby z rodzaju Toxotes – tropikalne ryby z rzędu okoniowatych, które w celu upolowania ofiary strzelają w nią strumieniami wody – są zdolne do rozpoznawania ludzkich twarzy i radzą sobie z tym zadaniem zaskakująco dobrze.

„Twierdzi się, że tego typu zadanie jest tak trudne, że może być wykonane tylko przez ssaki naczelne, które posiadają duże i złożone mózgi. Już sam fakt, że ludzie posiadają w mózgu wyspecjalizowany region do rozpoznawania ludzkich twarzy sugeruje, iż jest to skomplikowana czynność. Chcieliśmy sprawdzić, czy zwierzęta z mniejszymi i prostszymi mózgami, które nie mają ewolucyjnej potrzeby rozpoznawania ludzki twarzy, i tak będą w stanie to zrobić” – mówi jedna z autorek badania dr Cait Newport.

Badacze pokazywali rybom dwa zdjęcia ludzkich twarzy i nauczyli je wybierać jedno z nich poprzez wystrzelenie w jego kierunku strumienia wody. Następnie prezentowali zwierzętom znaną twarz w towarzystwie innych, obcych twarzy. Na koniec postanowili utrudnić zadanie jeszcze bardziej i usunęli ze zdjęć kolory, jak również wystandaryzowali na wszystkich fotografiach kształt głowy. Ryby za każdym razem musiały rozpoznać znaną sobie twarz.

Okazało się, że ryby radziły sobie z zadaniem całkiem nieźle. Potrafiły wybrać znaną twarz spośród 44 innych fotografii, a ich skuteczność sięgała 81 proc. w pierwszej części eksperymentu i 86 proc. w części drugiej (po usunięciu kolorów).

„We wszystkich przypadkach ryby kontynuowały plucie wodą na znaną sobie twarz, dowodząc, że były zdolne do jej odróżniania. Nawet, gdy w trudniejszej wersji eksperymentu pokazywaliśmy im twarze czarno-białe i ujednolicone pod względem kształtu głowy, ryby nadal były zdolne do rozpoznania twarzy, z którą zapoznały się podczas treningu” – opowiada dr Newport.

„Fakt, że strzelczykowate są w stanie nauczyć się tego zdania sugeruje, iż złożony mózg nie jest niezbędny do rozpoznawania ludzkich twarzy” – dodaje na koniec.

Więcej informacji na temat przebiegu badania można znaleźć pod adresem: DOI: 10.1038/srep27523 (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera