Depresja zmniejsza szanse na zajście w ciążę

Fot. Fotolia /
Fot. Fotolia /

Kobiety z ciężką depresją doświadczają trudności z poczęciem dziecka bez względu na to, czy przyjmują leki psychotropowe, czy też obywają się bez medykamentów – wynika z badania opublikowanego w „American Journal of Obstetrics and Gynecology”.

Według naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) silne objawy depresji o 38 proc. zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Większego wpływu na prawdopodobieństwo poczęcia nie mają za to leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i normotymiczne (stabilizujące nastrój), choć ta kwestia wymaga jeszcze dalszych badań.

„Wygląda na to, że stosowanie leków psychotropowych nie przeszkadza w zajściu w ciążę. Zapłodnieniu nie sprzyjają jednak umiarkowane i silne symptomy depresji” – przyznaje koordynatorka przedsięwzięcia Yael Nillni.

W badaniu uczestniczyło ponad 2 tys. kobiet w wieku od 21 do 45 lat. Około 20 proc. z nich cierpiało na depresję; ponad 17 proc. stosowało w przeszłości środki psychotropowe, a 10 proc. używało leków w trakcie przeprowadzania badania. Wszystkie planowały zajść w ciążę.

Panie z poważnymi zaburzeniami nastroju miały zdecydowanie większe trudności z poczęciem dziecka niż kobiety zdrowe lub z lekką depresją. Nie wiadomo jednak, co wywoływało u nich te trudności. Możliwe, że depresja prowadziła w ich przypadku do rozregulowania cyklu miesięcznego i właśnie to stanowiło przeszkodę w staraniach o dziecko.

Dodatkowe analizy pokazały, że istniały delikatne, ale niespójne zależności pomiędzy zażywaniem leków a prawdopodobieństwem poczęcia. Na płodność niekorzystnie wpływało stosowanie benzodiazepin – leków uspokajających. Tymczasem kobiety, które w przeszłości przyjmowały leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), miały nieco większą szansę na zajście w ciążę bez względu na natężenie objawów depresji. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera