Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
27.05.2016 aktualizacja 27.05.2016

W Egipcie odkryto grób matki wysokich urzędników państwowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Grobowiec, w którym znajdowała się mumia arystokratki żyjącej blisko 4 tys. lat temu, odkryła w Asuanie w Górnym Egipcie hiszpańska ekspedycja archeologiczna - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Starożytności Egiptu.

W grobowcu archeolodzy znaleźli mumię Sattczeni, która pełniła ważną rolę na wyspie Elefantyna w Górnym Egipcie. Kobieta była matką Hekaiba III i Ameniseneba - późniejszych nomarchów, czyli wysokich urzędników państwowych nadzorujących nom - odpowiednik dzisiejszego województwa. Oficjele urzędowali w latach 1880-1775 p. n. e, w czasie panowania faraona Amenemhata III - wyjaśnił w nadesłanym komunikacie dr Mahmoud Afifi z Działu Starożytności Egipskich Ministerstwa Starożytności Egiptu.

Dyrektor Starożytności Asuanu i Nubii Nasr Salama dodał, że kobieta była również córką nomarchy, Sarenputa II, a po śmierci wszystkich męskich członków rodziny uzyskała pełnię władzy na Elefantynie.

Afifi wyjaśnił, że mumia była pierwotnie zawinięta płótnem i złożona w dwóch trumnach zbitych z drewna cedrowego z Libanu. W okolicy głowy zachowały się pozostałości maski kartonażowej, osłony wykonanej ze sklejonej gipsem warstwy płótna lub papirusu. Wewnętrzna trumna zachowała się w bardzo dobrym stanie - naukowcy będą w stanie określić rok, w którym ścięto drzewo wykorzystane do jej stworzenia.

"Odkrycie poszerza wiedzę historyczną z ciekawego okresu, kiedy władza faraońska słabła i coraz większą rolę w kluczowych ośrodkach takich jak Elefantyna odgrywały rody lokalnych zarządców" - komentuje dla PAP dr Andrzej Ćwiek z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. "Cenna jest też możliwość analizy powiązań rodzinnych wysokich urzędników egipskich. Co ciekawe imię męża Saatczeni nadal jest nieznane. Być może dalsze badania misji hiszpańskiej przyniosą ciekawe odkrycia" - dodał.

Odkrycia dokonała hiszpańska misja z Uniwersytetu w Jaén, podczas wykopalisk na nekropolii Qubbet el-Hawa w zachodnim Asuanie w Górnym Egipcie. Ekspedycja pod kierunkiem dr. Alejandro Jiménez-Serrano, pracująca tam od 2008 roku, odkryła kilka grobowców z różnych okresów, w tym syna Sattczeni, nomarchy Hakaiba III. (PAP)

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022