Rozmiar hipokampa wpływa na wyniki leczenia stresu pourazowego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Większy hipokamp jest czynnikiem pozytywnie wpływającym na wyniki terapii u osób cierpiących na zespół stresu pourazowego - wynika z analizy opublikowanej na łamach pisma "Psychiatry Research: Neuroimaging".

Hipokamp jest strukturą leżącą w płacie skroniowym kory mózgowej, odpowiedzialną za pamięć i uczenie się, a także kluczową dla odróżniania sytuacji zagrażających od sytuacji bezpiecznych.

Wcześniejsze badania sugerowały, że posiadanie mniejszego hipokampa ma związek z większym ryzykiem zespołu stresu pourazowego. Obecnie naukowcy z Uniwersytetu Columbia i New York State Psychiatric Institute (NYSPI) w USA analizowali związek pomiędzy objętością tego obszaru mózgu (obserwowaną podczas rezonansu magnetycznego) a wynikami terapii u 50 osób cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz 36 osób, które miały za sobą traumatyczne przeżycie, jednak nie doszło u nich do rozwoju tego zaburzenia.

Uczestnicy zostali poddani 10-tygodniowej terapii metodą tzw. przedłużonej ekspozycji, tj. terapii poznawczo-behawioralnej, polegającej na oswajaniu lęku poprzez wielokrotne opowiadanie o traumatycznych doświadczeniach. Dzięki temu pacjent stopniowo przyzwyczaja się do bodźca wywołującego negatywne reakcje, co w efekcie prowadzi do zredukowania objawów zaburzenia.

Okazało się jednak, że terapia przynosiła znacznie mniejsze rezultaty w przypadku osób, u których objętość hipokampa była mniejsza.

"Podczas tych badań analizowaliśmy odpowiedź pacjentów jedynie na leczenie metodą przedłużonej ekspozycji. Przyszłe obserwacje mogą pomóc ustalić, czy pacjenci z mniejszym hipokampem reagują lepiej na inne rodzaje leczenia np. samo leczenie farmakologiczne lub połączone z psychoterapią" - komentuje jeden z autorów badań Mikael Rubin.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera